KORONAVIRUS: Čeští vědci představili metodu, jak ještě před prvními příznaky nemoci určit těžký průběh covidu-19

Zdroj: pixabay

Česko – Počty nakažených ve srovnání s minulým týdnem opět vzrostly, na druhou stranu však došlo k poklesu nových případů ve srovnání s předchozími dny. Ačkoliv samozřejmě nelze odhadovat, jak se situace bude vyvíjet dál, možná, že by další vývoj kromě očkování a promořenosti populace mohl změnit speciální test vyvinutý českými vědci – ten totiž dokáže ještě před projevením prvních příznaků nemoci odhalit, jak těžký průběh onemocnění nakaženého čeká…

Epidemická situace

Za včerejší den v Česku přibylo 376 nově nakažených koronavirem, což je sice o 114 více než před týdnem, ovšem nárůst pozitivních je nižší než v předchozích dnech. Ačkoliv týdenní incidence se tak drží na hodnotě 22 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel (a blíží se tak již hranici nastavené ministerstvem zdravotnictví pro první z rizikových scénářů – ten totiž pracuje s incidencí 25/100 tis.), reprodukční číslo R mírně kleslo, a to na hodnotu 1,43. Lehce se navýšil i počet hospitalizovaných, kterých je aktuálně v souvislosti s koronavirem 96 (a 14 z nich je ve vážném stavu). Ministerstvo zdravotnictví pak počítá s dalším nárůstem (cca na hodnotu kolem pěti set), který by ale dle predikcí neměl být v žádném případě tak masivní jako na jaře – tehdy bylo kvůli nákaze covidem-19 v nemocnicích na 9 500 lidí, z nichž až 2 500 vyžadovalo intenzivní péči. Bodem zlomu by dle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha měl být denní nárůst hospitalizovaných překračující číslo 50 – v takovém případě by již bylo namístě zvažování návratu restriktivních opatření.

Dnes také skončilo testování ve školách – ačkoliv nejsou zatím známy komplexní výsledky, první testovací vlna prokázala mezi žáky a studenty minimální výskyt nemoci, pozitivních bylo cca 10 vzorků ze 100 tisíc provedených testů. „Reálně těch případů je poměrně málo, dle současných informací není třeba v testování pokračovat,“ uvedl Vojtěch. Premiér Babiš ale následně kontroval s tím, že nikde není napsáno, že s testy se pokračovat nebude, rozhodnutí je totiž na hygieně, která své stanovisko vydá až v úterý příští týden. Pokud by k pokračování testování přeci jen došlo, mělo by mít lokální charakter, ovšem pokud by stát chtěl (třeba i v budoucnu) nařídit plošné odběry, stačily by testy ze skladů hmotných rezerv jen na 2 celostátní testovací kola.

Riziko těžkého průběhu lze určit testem

Právě dnes představili vědci z 1. lékařské fakulty Karlovy univerzity diagnostickou metodu, která dokáže (v rámci prováděného PCR testu) na základě analýzy vybraných biomarkerů určit, jak vysoké riziko těžkého průběhu covidu-19 člověku hrozí. „Je to významná informace, protože v tu chvíli, kdy je námi sledovaný marker značící rizikový průběh nemoci vysoký, nakažený ještě nemá žádné příznaky,“ vysvětlil Stanislav Kmoch, jeden z autorů této diagnostické metody.

Daný test tedy sleduje imunitní odpověď a právě na základě výsledku je možné potenciálnímu těžkému průběhu nemoci předejít např. podáním protilátek nebo vybraných medikamentů. Nová metoda pak není z hlediska analytického nijak finančně náročná a v podstatě by nijak zásadně provádění PCR testů, jejichž je součástí, neměla prodražit. V laboratořích by pak mohla být aplikována již během pár následujících týdnů. „Jsme schopni během několika týdnů začít omezeně vyrábět testovací soupravu s tím, že lékařům poskytneme relevantní informace o stavu pacienta,“ dodal pak Michal Pohludka, jednatel společnosti, jež celý projekt obhospodařuje.