KORONAVIRUS: Epidemie sílí, první školy zahajují distanční výuku. Ministerstvo směrem k výsledkům testování školáků mlčí

Zdroj: pixabay

Česko – V souladu s předpoklady odborníků koronavirová epidemie i nadále postupně nabírá na síle – a kvůli šířící se nákaze už dokonce některé školy musely opět zahájit distanční výuku. Také počty hospitalizovaných stoupají – a ministerstvo zdravotnictví tak chce, aby antigenní testy v případě podezření na nákazu covidem-19 prováděli praktičtí lékaři, což by mělo urychlit stanovení diagnózy, nasazení léčby a de facto i předejití těžkému průběhu onemocnění.

V pondělí potvrdily provedené testy na koronavirus na 493 nových případů nákazy – to je o 104 více než v pondělí před týdnem. V souladu s tím pak vzrostla také týdenní incidence, aktuálně je tak covid-pozitivních 25 osob z každých 100 tisíc obyvatel. Reprodukční číslo R pak kolísá – a aktuálně dosahuje k hodnotě 1,2. Přibývá také těch, kteří v souvislosti s nákazou koronavirem potřebují péči odborníků. V nemocnicích je tak aktuálně 139 osob – což je nejvyšší číslo od počátku letošního června – a v těžkém stavu je 21 z nich.

Testy na covid-19 u praktiků

Jelikož jedním ze stěžejních dopadů šíření koronaviru je přetížení nemocnic, vydalo ministerstvo zdravotnictví doporučení, dle nějž by všem s podezřením na nákazu měli antigenní testy provádět praktičtí lékaři. Tento postup by pak měl přispět ke stanovení včasné diagnózy a zejména rychlému zahájení léčby (tj. podání tzv. monoklonálních látek), které v případě rizikových pacientů může předejít těžkému průběhu onemocnění, potažmo hospitalizaci. „Vyšetření pacienta a rychlé provedení testu je pro rychlé stanovení diagnózy zásadní a umožní včasné zahájení správné léčby. Čas je totiž při podání monoklonálních protilátek klíčovým faktorem, který ovlivňuje úspěšnost terapie,“ shrnul předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Tuto praxi má pak mj. umožnit také to, že většina lékařů a jejich sester je již očkováno – a ti, kdo do jejich ordinací z důvodu podezření na onemocnění covidem-19 zamíří, si zarezervují čas tak, aby se nepotkali s jinými pacienty.

Distanční výuka v Moravskoslezském kraji

Ačkoliv nejvyšší výskyt koronavirové nákazy je aktuálně evidován v Karlovarském kraji a v Praze, s šířící se nákazou se již potýkají také v kraji Moravskoslezském. Právě tam již dokonce některé školy musely opět zahájit distanční výuku – např. v Opavě je již v jedné ze škol v karanténě osm tříd a také někteří pedagogové. Přitom ani trojí povinné testování, které bylo realizováno v souladu s nařízením ministerstva zdravotnictví, žádné covid-pozitivní neprokázalo, resp. ve zmiňované opavské škole antigenní testy určily pouze jediného nakaženého. Teprve poté, co se některé děti začaly cítit špatně a rodiče s nimi šli na PCR test, došlo k prokázání nákazy. Krajská hygienická stanice však situaci zatím nechce komentovat s odůvodněním, že tuto pravomoc má jen ministerstvo zdravotnictví. To však poskytnutí informací také odmítlo s tím, že nejprve chce zveřejnit komplexní výsledky plošného testování, které ve školách proběhlo.