Irský folk-punk, který se zrodil na ČVUT – přesně to vystihuje kapelu Foggy Dude, která vydává své první studiové EP a zve na své koncerty

Foto: Tomáš Branda

Rozličných hudebních skupin figuruje na české scéně celá řada – a samozřejmě se také zaměřují na rozmanité hudební žánry. Zatímco ale pop, rock či folk jsou poměrně rozšířené, nic takové nelze říct o irském folk-punku. A právě tímto směrem se rozhodli ubrat (dnes z většiny již někdejší) studenti elektrotechniky na ČVUT, kteří pod názvem Foggy Dude začali tvořit i vlastní hudbu – kromě toho, že se svým vlastním repertoárem baví v řadě českých klubů, aktuálně vydávají také své první studiové EP a zvou na jeho křest.

Pod označením „irský folk“ si pravděpodobně každý dokáže alespoň něco málo představit – ostatně, festival Keltská noc se v Česku docela zabydlel a má řadu příznivců. Kombinace s punkem je ale přeci jen o další level výš. Minimálně název britsko-irské skupiny The Pogues, která v podstatě položila základy tohoto žánru, by ale alespoň hudebním fandům přeci jen mohl něco říci. A že hudebníci z The Pogues odvedli dobrou práci, pak dokládá také to, že mají i celou řadu následovníků po celém světě, a to včetně Česka. Pravdou ale je, že konkrétně vznik tuzemské „irsko-folk-punkové“ party Foggy Dude byl mnohem prozaičtější. „Když jsem nastoupil na ČVUT, učil jsem se na bicí – a chtěl jsem si zahrát. Dali jsme se nejprve dohromady s jedním spolužákem, se kterým jsme zpočátku museli vyladit především to, na jaký styl hudby se zaměříme,“ popisuje tak jeden ze zakládajících členů kapely Petr Bartoš s tím, že irský folk-punk byl vlastně takovým hudebním kompromisem. Ten se ale ukázal jako cesta správným směrem.

Ačkoliv složení skupiny se zpočátku různě obměňovalo, aktuálně Foggy Dude hrají již čtvrtým rokem ve stabilní sestavě – a vlastně je to docela velký band! V sedmičlenné sestavě tak nechybí kromě bicích ani baskytara, elektrická kytara a samozřejmě nástroje akustické – kytara a pak nástroje, které jsou neoddělitelně spjaté právě s irskou hudbou, tedy irská flétna, housle a také mandolína.  Všichni hudebníci jsou přitom spíše hudebními nadšenci – i když ale v podstatě jako všechny kapely Foggy Dude začínali s covery děl svých slavnějších kolegů, následně v jednom ze členů, Honzovi „Cábovi“ Cabicarovi, objevili tvůrčí potenciál. Dnes tak jejich repertoár staví zejména na vlastních kusech a také úpravách irských tradicionálů – ovšem s vlastními aranžemi.  A jelikož repertoár má již skupina docela široký, aktuálně vydává také své první studiové EP, které 10. listopadu slavnostně pokřtí v pražském klubu 007. Ačkoliv všechny songy Foggy Dude jsou (pochopitelně) v angličtině, výjimku tvoří jejich typický koncertní (a tematicky spíše český než irský…) závěrečný pokřik „Pivo, pivo, vodka, pivo“, na který na křtu nepochybně také dojde.

Pokud byste si ale chtěli irský folk-punkový večer užít dříve, samozřejmě můžete vyrazit na některý z plánovaných koncertů, první z nich se uskuteční již 28. 9. 2021 v rámci Keltského úterý v pražském music klubu Vagon, o pár dní později, 1. 10., pak bude následovat vystoupení v klubu Desítka. Kromě toho ale fandové daného žánru z řad organizátorů či provozovatelů klubů samozřejmě mohou skupinu oslovit a domluvit se na realizaci koncertu přesně dle svých přání. Spojit se s Foggy Dude lze buď přes sociální sítě nebo prostřednictvím e-mailu dudefoggy@gmail.com.