KORONAVIRUS: Epidemie sílí, ministerstvo zdravotnictví projedná zavedení nových omezení

Zdroj: Pixabay

Česko – Šíření koronaviru v Česku zrychluje, což se promítá do většiny sledovaných ukazatelů. Roste nejen výskyt nově potvrzených případů nákazy, ale také reprodukční číslo a také denní i týdenní incidence. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová tak již avizovala, že pravděpodobně dojde k novým zpřísněním. Kdy o nich bude vláda jednat a jakou by mohla mít podobu?

Aktuální epidemická situace

Koronavirová epidemie nadále posiluje – v sobotu testy potvrdily 550 a v neděli 314 nově nakažených. V součtu se pak jedná o nejvyšší víkendový přírůstek od poloviny letošního května. Právě víkendové dny jsou přitom těmi, kdy je prováděno nejméně testů. Ruku v ruce s nárůstem počtu nově nakažených stouplo také reprodukční číslo R, a to z hodnoty 1,29 na hodnotu 1,36, a také číslo incidenční – průměrná týdenní incidence tedy již dosahuje k hodnotě 42 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel.  Nejvíce zasaženými regiony jsou Praha, Moravskoslezský a Jihočeský kraj. Naopak nejlepší epidemická situace aktuálně panuje na Karlovarsku. V nemocnicích v souvislosti s covidem-19 leží 204 osob, 28 z nich je ve vážném stavu. V tomto případě se ale jedná o lehký pokles, jelikož ještě v polovině minulého týdne bylo v souvislosti s covidem-19 hospitalizováno 249 lidí (a 39 ve vážném stavu).

Nová opatření?

„Vyhodnotíme čísla a rozhodneme se, co dál. Plošná opatření ale nebudou typu uzavírání provozoven, budou to režimová opatření,“ uvedla hlavní hygienička Svrčinová. Ta ovšem již na počátků září hovořila o tom, že provoz obchodů by mohl být upraven do režimu „klikni a vyzvedni“, což je v podstatě tentýž model, který fungoval během lockdownu. Kromě toho by mohl být omezen provoz restaurací – tam by mohli lidé jen po předchozí rezervaci – a také konání hromadných akcí (tehdy by mohly být opět omezeny počty účastníků). O tom, jaká „režimová opatření“ budou zavedena, pak bude rozhodovat ministerstvo zdravotnictví koncem tohoto týdne.

Určitou „novinkou“ ovšem je, že by již ministerstvo zdravotnictví nemělo pokračovat ve vyhlašování ochranných a mimořádných opatření – ta totiž byla velmi často vydávána v podobě, kterou následně soudy „shodily ze stolu“. Nyní však resort spolupracuje s novou skupinou odborníku „Covid a právo“ v čele s právničkou Danielou Kovářovou (v minulosti působila také jako ministryně spravedlnosti), která v dané souvislosti uvedla, že „praxe, že ministerstvo vyhlašuje pravidla, o nichž ví, že je soudy zruší, je nepřijatelná.“ Ačkoliv tato skupina je jen poradním orgánem, doporučení v ní sdružených odborníků je jasné – místo omezení a zákazů by se mělo ministerstvo zdravotnictví ubrat spíše cestou doporučení.

Zájem o očkování setrvale klesá

Jedinou cestou, jak šíření nákazy brzdit (či jej mít pod kontrolou), je očkování – což ostatně dokazují právě i statistická data. Těch, kdo byli očkováni a zároveň museli kvůli nákaze koronavirem vyhledat odbornou lékařskou péči, je totiž ve srovnání s neočkovanou populací minimum. Zatímco ale ještě v červnu byla vakcína denně podána až 120 tisícům lidí, aktuálně toto číslo rapidně kleslo a ve všední dny se pohybuje nejčastěji lehce nad hranicí 10 tisíc.

Situaci pak komplikuje mj. i to, že ani jednu dávku očkování zatím za sebou nemá na 15 % seniorů, velmi nízký zájem o vakcínu je také ve vyloučených lokalitách (a to navzdory faktu, že právě do těchto míst jsou vysílány také mobilní očkovací týmy). Podle odborníků pak těmto lidem k očkování schází motivace.

Kompletní očkování má za sebou zatím jen 5,97 milionu Čechů, což na dosažení kolektivní imunity (která vyžaduje proočkovanost minimálně na hranici 75 % populace) zdaleka nestačí.