Komba Garnettova je záhadné jméno zvířete, jehož mládě žije v Zoo Ostrava

Foto/Zoo Ostrava

OSTRAVA – U mláděte komby Garnettovy, které se narodilo v Zoo Ostrava v červenci, se zatím nepodařilo určit jeho pohlaví. Živočišný druh navíc patří k nočním tvorům a v zoo se kvůli těmto zvířatům běžně simuluje převrácený světelný režim.

Přestože se letos v ostravské zoo narodily hned tři komby, právě toto mládě vzácného druhu primátů se těší exkluzivitě díky tomu, že je nositelem genů samce pocházejícího ze zoo v Severní Americe. Ostravská zoo si samečka pořídila, aby genově oživil severomoravský chov.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Celá populace komb Garnettových v Evropě čítá méně než třicet jedinců,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková s tím, že matkou vzácného mláděte je tříletá samice narozená v Ostravě.

„Přestože je to prvorodička, svou rodičovskou premiéru zvládá dobře, o svého potomka příkladně pečuje a mládě prospívá,“ dodala ještě Nováková.

Pokud byste chtěli vzácné komby Garnettovy v zoologické zahradě nyní zahlédnout, vězte, že vám to zkomplikuje probíhající rekonstrukce pavilonu Tanganika, kde běžně tito primáti žijí v prostoru pro simulovaný převrácený denní režim. Ten však zoo nyní nemůže zajistit, protože zvířata dočasně pobývají v pavilonu Evoluce, kde je ve dne není vidět.

Komba Garnettova je noční poloopicí žijící běžně v Somálsku, Keni, Tanzanii a na Zanzibaru. Váží okolo 800 gramů. Ve svém jídelníčku má běžně ovoce a bezobratlé živočichy, tedy hmyz nebo měkkýše. Komby jsou ale schopny ulovit i drobnější obratlovce.