KORONAVIRUS: Na konci října 2 tisíce nakažených denně, predikuje ÚZIS, koronavirus ale oslabí jiné viry, třeba chřipka

Zdroj: PxHere

Česko – Šíření koronavirové nákazy v české populaci průběžně sílí a počty pozitivních testů se již pohybují na hranici tisícovky denně. Ačkoliv podobná čísla zaznamenávalo Česko také na počátku tzv. „podzimní vlny“ loni v září, nyní je dle ministerstva zdravotnictví situace zcela odlišná, a to zejména vzhledem k proočkovanosti a také promořenosti populace. I když i odborníci očekávají další nárůst potvrzených případů nákazy, ani dle jejich názoru zatím není třeba „bít na poplach“.

Aktuální epidemická situace

Včera laboratoře prokázaly 1 108 nově nakažených koronavirem, což je přibližně o 600 více než minulé úterý (kdy byl však svátek a testovalo se méně). Přes tisícovku se počty diagnostikových případů covidu-19 naposledy přehouply v polovině května. V nemocnicích je v souvislosti s koronavirovou nákazou hospitalizováno 267 lidí, z nichž cca 50 je ve vážném stavu. Roste také týdenní incidence, která je aktuálně pro celou ČR na hodnotě 49 nakažených/100 tis. obyvatel. Situace je však odlišná napříč jednotlivými regiony, konkrétně v okrese České Budějovice je tak incidence nejvyšší z celé republiky, tedy 118/100 tis. Podle dat Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku (ÚZIS) pak pozvolna přibývá nakažených i mezi staršími věkovými skupinami (a průměrný věk hospitalizovaných se pohybuje na hranici 63 let) – donedávna dominovaly spíše mladší ročníky. V populaci je přitom stále cca 15 000 vakcínou nechráněných seniorů a paradoxně ve více rizikové skupině 80+ je proočkovanost nižší než ve skupině 70+.

Podzim 2020 vs. 2021

Podle odborníků je ale stávající trend očekávaný – většina nově pozitivních jsou lidé neočkovaní, důležité je pak také to, že narůstající přírůstky se nijak zásadně neprojevují v počtech hospitalizací. „Vypadá to, že dochází k nárůstu, to ano, nárůsty jsou ale pozvolné a jsou to nárůsty na základě testů lidí příznakových s lehkým průběhem. Podstatné je, že nedochází k eskalaci počtu osob s těžkým průběhem a potřebou hospitalizace,“ upřesnil epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek s tím, že aktuální situace je tak zcela rozdílná od té, která v Česku panovala na podzim roku loňského.

Koronavirus jako chřipka

Vzhledem k aktuálnímu tempu šíření nákazy odborníci předpovídají, že na konci října by mohlo přibývat cca 2 000 nově nakažených denně. Žádná nová opatření však dle vyjádření ministra zdravotnictví zatím nejsou třeba. „V tuto chvíli zatím ta situace není taková, aby bylo nutné přistoupit k razantním opatřením. Vše bude záležet na více indikátorech, nejen na nových případech, ale také na počtech lidí v nemocnicích,“ uvedl Vojtěch.

Podle Romana Chlíbka je navíc koronavirová nákaza nyní vystavena určité „konkurenci“ dalších onemocnění, což její sílu do jisté míry také snižuje. „Virus se začíná chovat sezónně, je to respirační virus, v době podzimní, zimní a jarní se šíření posiluje, je to podobné jako s chřipkou,“ uvedl Chlíbek, dle jehož slov lze čekat, že dojde k soutěživosti mezi chřipkovým virem, respiračním RS virem a koronavirem. „Koronavirus bude s těmito dvěma viry soupeřit, bude se objevovat i nadále, ve vlnách, zejména s nástupem podzimu, ale nebude mít takovou sílu,“ doplnil.

Epidemiologové se pak také shodují, že vzhledem k faktu, že koronavirus jen tak nevymizí, je namístě podávání posilujících dávek vakcíny, a to zejména v případě rizikových skupiny. Již nyní je např. zvažováno, zda nastavený osmiměsíční odstup nutný od ukončeného očkování pro podání dávky posilující v případě seniorů nezkrátit na měsíců šest.