V Karviné bojují s hlodavci, kteří se prochází na veřejnosti za bílého dne. Kde tkví příčina?

Foto/Jiří Hanzel/Karviná

KARVINÁ – Zejména návštěvníci oblíbeného vodního rekreačního areálu v Karviné, ale i obyvatelé sídlišť, si teď v hojnější míře stěžují, že se často ve městě setkávají s poměrně krotkými hlodavci rodu rattus norvegicus. Potkani už se aktuálně nezdráhají vylézat přímo mezi lidi ve dne.

Někteří obyvatelé se jich bojí, jiní se k situaci staví klidně a vtipkují. „Kachny a labutě jsou příliš okoukané, tak si u vody pořídili novou atrakci, Krysáky,“ komentují situaci už i lidé na sociálních sítích. Obavy se týkají zejména bakteriální nákazy leptospirózou, kterou hlodavci přenášejí močí a mohou tak infikovat veřejné prostranství, či vodu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Majitel jedné z provozoven v areálu zámeckého parku, Lukáš Heczko, připouští, že s hlodavci v areálu bojuje již nějakou dobu: „Vnitřní prostory provozovny máme řádně deratizované, uvnitř jsme hlodavce nikdy neměli,“ řekl o problému s tím, že zádrhel vidí například v tom, že lidé hází krmení kachnám v jezírku, což vždy posouvá snahu o odsun hlodavců o krok zpátky.

Výskyt hlodavců v parku by mohla mít na svědomí také tamní mini zoo, kde škůdci mohou mít dostatek potravy, která je prvotně určena chovaným zvířatům.

V letošním roce proběhly ve městě, dle sdělení karvinského magistrátu, už dvě deratizace. „Na konci jara tradiční, dle vyhlášky města a na začátku léta mimořádná. V této době právě dokončujeme tradiční podzimní deratizace a na přelomu listopadu a prosince je v plánu ještě čtvrtá mimořádná deratizace,“ uvedl mluvčí města, Lukáš Hudeček.

Pracovníci Odboru komunálních služeb karvinského magistrátu zároveň konstatovali, že o výskytu hlodavců v zámeckém parku nedostali doposud žádný podnět, a to ani od nájemce areálu.

Příčina problému spočívá i v chování lidí. Ti totiž vyhazují velké množství zbytků jídla do odpadních kontejnerových nádob a košů. “Někteří lidé jsou schopni vyhodit zbytky jídla přímo z oken nebo balkónů na veřejné prostranství,“ potvrzuje ještě karvinský mluvčí Hukáš Hudeček.

Pro hlodavce žijící v kanalizaci jsou zhmotněním ráje na zemi i zbytky jídla, které lidé splachují do WC. Všechny tyto situace jsou plně v rukou obyvatel, kteří takt mají zásadní vliv na rozmnožovaní a výskyt nevítaných spoluobyvatel všech měst.