Zoo Ostrava tento týden slaví 70 let od svého vzniku

Foto: Archiv Zoo Ostrava

OSTRAVA – Včera uběhlo přesně 70 let ode dne, kdy byl v Ostravě-Kunčičkách otevřen takzvaný Hornický sad, přímý předek dnešní ostravské zoo. Za sedmdesát let prošla zoologická zahrada zásadními změnami, od parku s pár exempláři zvířat, až po dnešní světově uznávanou instituci, zaměřenou ochranu přírody a krajiny.

V roce 1960 se zoologická zahrada přestěhovala z Kunčiček do areálu Velkého ostravského lesa ve Slezské Ostravě, kde své brány otevřela veřejnosti 1. května. Od 90. let zde došlo k rozmachu, přičemž v posledních desetiletích se v zoo podařilo vybudovat řadu moderních chovatelských zařízení odpovídajících přísným standardům pro chov zvířat v lidské péči.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Velký důraz je kladen hlavně na to, aby se expozice co nejvíce podobaly jejich přirozenému prostředí zvířat a aby co nejvíce respektovaly potřeby a přirozené projevy zvířat. Díky tomu se zde úspěšně rozmnožuje řada vzácných a ohrožených druhů,“ sdělila za zřizovatele zoo, kterým je Město Ostrava, jeho mluvčí, Gabriela Pokorná.

Ostravská zoo je od roku 1991 členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Dále je členem Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií EAZA, a to od roku 1996. Dále patří od roku 1998 k IZE (International Association of Zoo Educators) a též k nejprestižnější světové organizaci, kterou je Světová asociace zoologických zahrad a akvárií  WAZA, kam vstoupila roku 2005, stejně jako do Unie českých botanických zahrad.

Pracovníci ostravské zoo díky odchovům vzácných a ohrožených druhů zvířat právem patří k současné chovatelské špičce Evropy. Díky této prestiži stále častěji zasahují i do dění při řízení mezinárodních chovných programů. Několik pracovníků je také členy mezinárodních odborných komisí.

Zoo je zapojena do sedmi desítek evropských záchovných programů a čtyři z nich přímo řídí. Konkrétně záchranné programy pro hrochy obojživelné, šimpanze, siky vietnamské a barasingy.

Foto: Archiv Zoo Ostrava