Zdražování služeb městského nájemního bydlení se dotkne i Bohumína

Foto/px

BOHUMÍN – Pracovníci bohumínské radnice dnes začali rozesílat nájemníkům městských bytů nové evidenční listy se zálohami na služby. Některé položky zůstanou beze změny, jinde si ale lidé připlatí.

“Díky tomu, že má město smluvně zajištěno zásobování teplem až do roku 2030, se nebudou zvyšovat ceny tepla a ohřevu vody. Zdražení se dotkne pouze odběru elektrické energie pro společné prostory domů a svozu odpadu,” řekla mluvčí města, Jana Končítková.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Rostoucí ceny plynu, které jsou nyní velmi diskutovaným tématem, se tedy nájemníků v Bohumíně nedotknou. “Naše domy jsou napojeny na centrální zásobování teplem z Dětmarovic, jehož dodávku máme smluvně podchycenu. Úprava ceny proto bude pouze  minimální,“ uvedl místostarosta Bohumína, Igor Bruzl.

Na zvýšení záloh za teplo se musejí připravit pouze ti nájemníci, kteří žijí v domech napojených na samostatnou plynovou kotelnu. Z celkového počtu 4 275 bytů to jsou dvě stovky bytů.

Zdražení se v Bohumíně projeví v oblasti dodávky elektrické energie. Cena elektřiny na podzim letošního roku totiž výrazně stoupala. Město proto navyšuje zálohy za odběr elektrické energie pro společné prostory domů.

Dražší bude také svoz komunálního odpadu. „Museli jsme reagovat na nový zákon o odpadech. Poplatek za svoz a likvidaci se nově odvíjí od kapacity kontejnerů objednaných pro jednotlivé domy. Jeho výše bude záviset na tom, jak nájemníci jednotlivých domů a domovních bloků přistoupí k třídění, “ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že kdo více vytřídí, méně zaplatí.

Nově nastavené zálohy by přesto neměly pro nájemníky městských bytů znamenat razantní zásah do peněženek. V průměru lidé měsíčně zaplatí navíc částky ve stokorunách. Podle pracovníků města zaplatí údajně čtyřčlenná rodina v bytě 3+1 zhruba o 300 korun více, než doposud.