KORONAVIRUS: Očkování pro děti od 5 let bude dostupné od pondělí

Zdroj: Pixnio

ČESKO – Bez ohledu na stávající pokles nově zachycených případů nákazy koronavirem je podle odborníků jedinou cestou, jak se s pandemií vypořádat, očkování. To bylo doposud umožněno pouze všem starším 12 let, a to navzdory faktu, že nakazit se samozřejmě mohly i děti. Bylo totiž třeba upravit vakcínu tak, aby byla nejen efektivní, ale také vhodná (co do množství očkovací látky) pro dětský organismus. Jako první pak vakcínu pro děti uvedla na trh společnost Pfizer/BioNTech – a právě ta by od příštího týdne měla být dostupná i v Česku.

Již od pondělí 13. 12. 2021 bude zahájeno očkování dětí od 5 let, resp. budou spuštěny související registrace. Očkovat se ale bude na různých místech, přičemž v některých případech klasická registrace ani nutná nebude. Např. v případě očkování v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost postačí klasická domluva termínu jako v případě jiných typů očkování. Některá očkovací centra pak zároveň očkují i bez předchozí registrace.

Dětem bude podávána stejná očkovací látka jako dospělým, ovšem v menší (cca třetinové) dávce. Jak prokázaly klinické testy, očkování je i v případě dětské populace účinné a bezpečné. „Důvody, proč by se děti neměly očkovat, vlastně nejsou. V současné době je covid-19 i pro děti nejnebezpečnější infekce, která se u nás vyskytuje. Za poslední rok zabil koronavirus více dětí než třeba meningokok či pneumokok nebo chřipka,“ shrnul Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti. Dodal také, že to, že onemocnění je pro děti méně závažné než pro dospělé, je sice pravda, ale vzhledem k tomu, že aktuálně je případů dětských nákaz obrovské množství, logicky se objevují i případy, které končí tragicky. „Očkování dětí je důležité, poměr benefit-riziko je i v tomto případě jednoznačně na straně prospěchu,“ doplnil Dražan.

Dětská populace v Česku a očkování pro 5+

Ačkoliv např. Německo doporučuje očkovat zejména děti se silnou nadváhou, onemocněním plic či s poruchami imunity, dle českých odborníků by se očkovat měly všechny děti. I když v případě výše jmenované skupiny skutečně hrozí vyšší riziko závažného průběhu, část závažných příznaků se dle jejich názoru projeví i u dětí zcela zdravých.

Ve věkové skupině 5-11 let je v Česku cca 800 000 dětí. Česko zatím objednalo cca 300 tisíc dětských dávek, které by měly dorazit na počátku příštího týdne. Záhy poté budou distribuovány do ordinací a očkovacích center, nejpozději od 20. 12. by měly být pro všechny k dispozici. Po podání vakcíny se pak mohou projevit vedlejší účinky, jako je bolest v místě vpichu, bolest hlavy, únavy či nevolnost. Plné imunity pak bude v případě dětí – stejně jako u dospělých – dosaženo až po podání druhé dávky (imunita však roste postupně). Aktuálně bude aplikována pouze dětská vakcína zn. Pfizer, studie ale probíhají i u ostatních očkovacích látek, pravděpodobně se budou objevovat na trhu ve stejné řadě, jako tomu bylo s vakcínami pro dospělé – jako druhá je tedy očekávána dětská vakcína zn. Moderna.