Vládní pomoc domácnostem s úhradami za energie přijde na podzim. Dle opozice je to pozdě

Zdroj: stocksnap.io/Artsy Crafty

ČESKO – Rapidní nárůst cen energií zasáhl řadu českých domácností již na podzim loňského roku v souvislosti s ukončením činnosti některých poskytovatelů a s nutností přejít k tzv. dodavatelům poslední instance. Situaci však ještě více zkomplikovala válka na Ukrajině a související konflikt s Ruskem. Dodávky plynu tak aktuálně rozhodně nejsou nijak jisté. Není tedy divu, že adekvátně reaguje také trh – a ceny plynu, ale také elektřiny, stále rostou. Růst cen je pak doslova skokový a na řadu domácností může mít fatální dopad. I proto vláda přistoupila k tomu, že poskytne domácnostem státní pomoc.

Sněmovna aktuálně schválila novelu týkající se tzv. úsporného tarifu, ta je však zatím jen příslibem finanční pomoci, jejíž konkrétní podoba bude teprve představena. Kabinet pak za tímto účelem vyčlení na 30 miliard korun, na každou domácnost pak podle modelových příkladů připadne až 16 tis. Kč, přičemž výše příspěvku se bude odvíjet od toho, v jakém poměru a za jakým účelem domácnosti užívají plyn a elektřinu. Nejvíce peněz by ale měli dostat ti, kteří vaří a ohřívají vodu plynem a topí elektřinou. Příspěvek se pak bude pohybovat mezi 12 a 16 tisíci a bude vztažen na celou topnou sezonu. V podstatě „na poslední chvíli“ zároveň vláda zahrnula mezi ty, jimž poskytne finanční pomoc, také domácnosti, které jsou napojeny na centrální vytápění či mají v bytových domech sdílené kotelny. Modelové příklady počítají také s odpuštěním poplatků za obnovitelné zdroje.

Jak bude fungovat „úsporný tarif“?

„Schválili jsme nástroj, který je velmi jednoduchý, pomoc bude transparentní. Přesnou výši příspěvku každý vyčte ze svého vyúčtování,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). O státní příspěvek tedy nebude nutné žádat, automaticky se promítne do faktur poskytovatelů energií, a to od října. Principiálně tedy bude tzv. úsporný tarif spočívat v dotaci státu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou – ti o výši poskytnuté částky sníží zákazníkům účty nebo zálohy, což bude muset být jasně uvedeno ve vyúčtování. Ačkoliv návrh novely sněmovnou prošel a hlasovalo pro něj všech přítomných 115 poslanců, opozice nešetřila kritikou. „Nejenže je to pozdě, ale je to extrémně složité,“ prohlásil tak Síkelův předchůdce Karel Havlíček (ANO) s tím, že řada zemí začala různé formy pomoci zavádět již před několika měsíci.

Je však pravdou, že schválen byl zatím jen právní rámec pro nový energetický tarif, o přesných výších příspěvků by vláda měla teprve (údajně během srpna) rozhodnout – návrh však zároveň určuje strop příspěvku až ve výši 30 tis. korun – a to pro případ, že by došlo k dalšímu zdražování energií a bylo nutné finanční příspěvky ještě navýšit.  Novelu nyní bude muset schválit senát a svým podpisem ji bude muset stvrdit také prezident.