Ropovodem Družba sice ropa již zase proudí, ne však do Česka. Hrozí nedostatek paliv?

Zdroj: pxhere

ČESKO – Téměř týden neproudila ropovodem Družba žádná ropa směrem k evropským odběratelům. Poté, co Slovensko a Maďarsko doplatily tranzitní poplatky, byly sice dodávky do těchto zemí obnoveny, Česko ale zůstalo stranou. Kdy a zda vůbec do Česka ropa tímto ropovodem poteče, tak aktuálně není známo…

Dodávky ropy potrubím Družba přerušila minulý týden Ukrajina, a to údajně kvůli problémům při platbách za tranzit. V průběhu středy začala ropa do střední Evropy – konkrétně ale jen na Slovensko a do Maďarska – opět téct, a to poté, co spornou scházející srpnovou úhradu zaplatily rafinerie ze Slovenska a Maďarska. Obě tyto země by dle analytiků výpadek v dodávkách pocítily mnohem tvrději než Česko. Konkrétně na Slovensku by zásoby ropy vystačily jen na několik měsíců, i proto Slovensko provedlo požadovanou úhradu. „Na vině měly být problémy v západních bankách, nehledal bych za tím politický kontext. Došlo k technickému selhání,“ uvedl na mimořádném brífinku Richard Sulík, slovenský ministr hospodářství. Strach odběratelů ale neslábne a problémy Maďarska mohou dokonce vyvrcholit v řádu několika dní.

V Maďarsku mají totiž obtíže s nedostatkem paliv již dlouhodobé – na mnoha čerpacích stanicích pohonné hmoty schází a pumpy také omezují maximální možný odběr. V zemi, která ruské ropné embargo označila za katastrofu a vymohla si výjimku, aby palivo bylo dostupnější a levnější, se nakonec situace tedy vyvinula nejhůře. Výhodnou cenu na čerpacích stanicích mají jen soukromá vozidla. „Vláda neustále analyzuje stav dodávek paliva a ohledně trvání cenových stropů rozhodne,“ uvedl pak v dané souvislosti maďarský Úřad vlády.

(Ne)dostatek paliv v Česku?

Do Česka ropa (tu z poloviny odebíráme z Družby a druhá proudí ropovodem Ingolstadt z jihu) na rozdíl od Maďarska a Slovenska stále neproudí. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) však uvedl, že i navzdory situaci a výpadku dodávek české rafinerie jedou naplno. Česko má také dle slov Síkely strategické zásoby, které by měly pokrýt cca 90 dní spotřeby ČR. „Výpadek dodávek přes ropovod Družba nijak neomezuje výkon českých rafinerií. Pracují naplno a u státní společnosti MERO ČR jsou uskladněny zásoby ropy na několik dnů. S polskou stranou nyní hledáme řešení obnovení dodávek do Česka, které bude vhodné po právní i technické stránce,“ uvedl také Síkela na svém profilu na Twitteru. Kromě toho prý ministerstvo průmyslu a obchodu intenzivně hledá řešení s polskou stranou, protože české rafinerie provozují polské společnosti. Je prý také možné v příštích měsících využít část volné kapacit ropovodu TAL, který vede ropu z italského Terstu.

V každém případě jak ministerstvo, tak i zainteresovaní hráči potvrzují, že Česku nehrozí nedostatek pohonných hmot a ani opětovné zvýšení cen. Jak se situace bude dále vyvíjet a zda bude dodávka ropy ropovodem Družba obnovena i do Česka, záleží na společnosti MERO, která ropovod Družba v Česku provozuje – ta se však zatím nijak nevyjádřila.