Silný vítr připravil těžkou noc. Domácnostem i hasičům

V Olomouci na vlakovém nádraží došlo v 01:50 hodin k utržení větší části střechy z drážního objektu a došlo k pádu do kolejiště. Foto: HZS Olomouckého kraje

OLOMOUCKÝ KRAJ – Hukot a zvuky padajících popelnic, létajících předmětů neklidnou nocí. Hasiči mají za sebou krušnou noc. Stromy na autech, na silnicích, rozházené střešní krytiny, uvolněné okapy, ale i celé části střech byly dnes v noci téměř všude. V Olomouci se dokonce uvolnila část střechy budovy na nádraží a spadla do kolejiště. Zastavila tak noční provoz na trati.

„V Šumperku na ulici Temenická došlo kolem tři čtvrtě na jednu v noci k utržení části plechové střechy, ta se zřítila na komunikaci. Na místě zasahovala profesionální jednotka ze stanice Šumperk, která provedla bezpečnostní opatření,“ popsal jeden případ z desítek takových mluvčí hasičů Olomouckého kraje.

Stromy padaly na auta

V Olomouci na ulici Hynaisova došlo k pádu stromu na dvě zaparkovaná vozidla. Na místě zasahovala jednotka stanice Olomouc, která odstranila větve z vozidel. Událostí, kdy auta narazila do spadeného stromu bylo několik. V Olomouci Křelově na 261 kilometru na rychlostní komunikaci D35 najelo do stromu nákladní vozidlo. Při nehodě se řidič lehce poranil. Celkem uvádějí hasiči za dnešní noc přes sedmdesát výjezdů.

Tisíce domácností bez elektřiny

Napilno mají také energetici. Z důvodu silného nárazového větru byl v distribuční soustavě vyhlášen kalamitní stav na celém distribučním území. Nyní probíhá odstraňování poruch. Na mnoha místech se příčiny poruch teprve vyhledávají. „V Olomouckém kraji jde o 28 tisíc odběrných míst a řešíme kolem 40 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí,“ informoval mluvčí ČEZu Vladislav Sobol.