Manželé se vrátili po půl století na radnici

„Kdepak máme svatebčany?“ dotazovala se pátek 9. srpna v čekárně obřadní síně šumperské radnice matrikářka. Manželé Koppovy, kteří přišli po padesáti letech manželství stvrdit své sliby, totiž na svůj věk vůbec nevypadali a v hloučku příbuzných je odlišovala jen „svatební“ kytice.

Pak už zazněl svatební pochod a svatebčané vstoupili ruku v ruce do obřadní síně. „Věřím, že to rozhodnutí, které jste učinili před padesáti lety, považujete za správné do současnosti. Chtěl bych popřát vám i celé rodině, abyste měli stále všichni mnoho důvodů k radosti a spokojenosti, abyste si vždy vážili jeden druhého a byli hrdi na to, co se vám společně podařilo,“ uvedl během malé slavnosti v obřadní síni radnice místostarosta Jakub Jirgl.

Manželé Koppovi se seznámili před jednapadesáti lety. Paní Libuše jako kadeřnice dojížděla česat příbuzné pana Ladislava. „Tehdy si mě ale ještě nevšímal, seznámení proběhlo na plese a do roka pak byla svatba,“ vzpomíná oslavenkyně.

Své ano, si řekli 9. srpna 1969 v 9.45 na šumperské radnici. Ladislavovi tehdy bylo 23 let, jeho novomanželce o pět let míň. Za pět měsíců přišla na svět prvorozená dcera Marcela a za rok v květnu se narodila Eva. O osm let později se rodiče dočkali vytouženého syna, který se nemohl jmenovat jinak než Ladislav. Během půl století se rodina rozrostla o čtyři vnuky a dvě vnučky ve věku od 28 do 7 let.

Libuše Koppová u profese kadeřnice vydržela celý život, její manžel byl lesník. Tato práce se mu stala i koníčkem. „Peněz na zbyt nikdy nebylo, aby uživili rodinu, chodili i po brigádách. Zkrátka, co si nevybojovali, to neměli, mohli se spolehnout jen sami na sebe,“ říká dcera Marcela. Prozradila, že maminka své kamarádky češe dodnes.

Jejich celoživotní sen, mít malý domeček se jim sice nevyplnil, ale částečně jim jej nahradila chatka na zahrádce, kde se pravidelně schází celá rodina. „Rodiče nás vždy vedli k tomu, aby celá rodina držela pospolu. Mohou být pyšní na to, že se tohoto jejich celoživotního kréda držíme,“ dodala dcera Marcela.

Podle údajů ze šumperské matriky je zlatá či diamantová svatba spíše výjimečným jevem. Obvykle jsou dvě až tři do roka.