Mimoděložní těhotenství může ohrozit na životě

Ilustrační foto

Už dva roky se snažíme s manželem o těhotenství. Nyní se „zadařilo“, mám pozitivní těhotenský test, opoždění měsíčků o dva týdny. Moje gynekoložka ale „nic nevidí“ na ultrazvuku a posílá mě do nemocnice. Straší mě mimoděložním těhotenstvím.

Postup Vaší lékařky je správný. Samozřejmě neznám další podrobnosti, jako je například hodnota hCG (těhotenského hormonu ve Vaší krvi) a zejména vývoj hodnot hCG v čase, ale pokud opravdu těhotná jste a v děloze, jak píšete, „není nic vidět“, je podezření na mimoděložní těhotenství jistě na místě. Další možností je „malé těhotenství“, které ještě na ultrazvuku vidět není, jeho velikost je pod rozlišovací schopností ultrasonografického vyšetření, případně těhotenství neprosperující, bez budoucnosti, rovněž svou velikostí na ultrazvuku neviditelné.

Případné mimoděložní těhotenství je však stav, který Vás může potenciálně ohrozit na životě. Nejčastěji dochází k uhnízdění takovéhoto těhotenství ve vejcovodu, který následně praskne a způsobí vnitřní krvácení do břišní dutiny, se všemi souvisejícími závažnými zdravotními komplikacemi.

Odeslání do nemocnice je správný postup. Mimoděložní těhotenství je potřeba vyloučit, případně adekvátně řešit. Včasné operační řešení jako prevence závažných zdravotních komplikací je zcela na místě. Pokud se vše řeší včas, jedná se o relativně jednoduchý zákrok s minimem komplikací. Je třeba ale počítat s odstraněním vejcovodu, který je mimoděložním těhotenstvím poškozen.

MUDr. Michal Zeman, Ph.D.,
primář gynekologicko porodnického oddělení,
KZ, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z.