Jak strávit poslední víkend před Vánocemi? Máme pro vás obvyklé tipy

OLOMOUCKÝ KRAJ – Před námi je poslední víkend před Vánocemi, ve kterém přivítáme Zlatou adventní neděli. Pro mnohé to bude jistě příležitost nakoupit poslední vánoční dárky, udělat poslední vánoční přípravy, ale pokud vám v tom shonu zbydou dvě hodinky na to, abyste si zašli třeba na nějaký pěkný adventní koncert, tak vám možná přijdou vhod naše tipy. Ať už strávíte poslední adventní víkend jakkoliv, přejeme Vám příjemný čas a kouzelné vánoční svátky strávené přesně podle vašeho gusta.

OLOMOUCKO

Na Vánočních trzích na Horním náměstí v Olomouci vystoupí v sobotu 21. prosince ve 13 hodin Komedianti na Káře, v 18 hodin zahraje dechová hudba při Hasičském záchranném sboru Olomouc. V neděli 22. prosince ve 13 hodin vystoupí opět Komedianti na Káře, v 17:30 hodin zahraje SwingBand Klasik.

Zoologická zahrada Olomouc na Svatém Kopečku pořádá v sobotu 21. prosince tradiční předvánoční akci pro rodiče s dětmi, kdy spolu s dětmi z kroužku ZOO Klub ozdobíte stromky jedlými ozdůbkami a uděláte tak radost všem volně žijícím zvířátkům v areálu ZOO. Součástí akce je i společná procházka po zoologické zahradě. Akce bude zahájena v 10 hodin, sraz je za vstupem do ZOO u výběhu lemurů kata. Kroužek ZOO klub jedlé ozdůbky připraví na svých schůzkách. Zájemci si mohou doma vyrobit vlastní ozdoby, které na stromky pověsí.

V restauraci Pod Věží v Zoologické zahradě Olomouc se pak můžete v sobotu 21. prosince stavit na vánoční dílně a vlastnoručně si vyrobit dekoraci z přírodních materiálů. Tvořit mohou jednotlivci i rodiny. Akce proběhne od 11 do 15 hodin.

V kostele Husův sbor v Olomouci se v sobotu 21. prosince od 18 do 19:30 hodin uskuteční mimořádný adventní koncert, jehož výtěžek podpoří Společnost pro ranou péči, která se stará o děti těžce nemocné nebo s postižením v olomouckém regionu. Na programu jsou skladby J. S. Bacha, A. Vivaldiho, G. Holsta.

Tradiční vánoční koncert s názvem Vánočení místní skupiny The Gardeners a dalších mladých umělců ze Šternberka a okolí se bude konat v sobotu 21. prosince od 19 hodin v Kulturním domě ve Šternberku.

V neděli 22. prosince v 17 hodin můžete zamířit do Koncertní síně v Uničově poslechnout si Vánoční koncert dechového orchestru Haná.

Ve Velké Bystřici se můžete v sobotu 21. prosince od 16 do 17 hodin setkat na Zámeckém náměstí se svými sousedy a společně si zazpívat koledy, zapálená bude hřejivá vatra a můžete si dát punč, grog nebo horký čaj. Od 17 do 18 hodin bude akce pokračovat pouštěním skořápkových lodiček. Propluje ta vaše lodička celou plavbu tunelem pod Nadační až do cíle v Zámeckém parku?

PROSTĚJOVSKO

V sobotu 21. prosince se v sále Duhy kulturního klubu v Prostějově budou dopoledne promítat pohádky pro děti, a to Karlíkovo zimní dobrodružství od 8:30 do 9:30 hodin a Louskáček a čtyři říše od 10 hodin.

Vánoční koncert pěveckého sboru Nota Bene Prostějov si můžete přijít poslechnout v neděli 22. prosince v 17 hodin do kostela Povýšení svatého Kříže v Prostějově.

Vánoční koncert smíšeného pěveckého sboru EXAUDI, jeho sólistů a posluchačů ostravské konzervatoře se koná v neděli 22. prosince v 18 hodin U Kalicha v Prostějově.

V barokní sýpce v Ludéřově se v sobotu 21. prosince v 17 hodin uskuteční Vánoční koncert studentů operního zpěvu kroměřížské konzervatoře.

Konici si můžete jít v sobotu 21. i v neděli 22. prosince zabruslit na mobilní kluziště do víceúčelové sportovní haly pod místní školou. Čas od 14 do 16 hodin je v tyto dny vyhrazen pro bruslení veřejnosti.

PŘEROVSKO

V sobotu 21. prosince v 16:30 hodin se ve sportovní hale Spartak v Přerově uskuteční vyhlášení ankety o nejlepšího českého tenistu. Vstupenky si můžete zakoupit v městském informačním centru.

Za hudbou můžete vyrazit v sobotu 21. prosince v 19:30 hodin do Městského domu Přerově, kde vystoupí pěvecký sbor Vocantes.

Za tancem se můžete vydat do klubu TEPLO v Přerově v sobotu 21. prosince v 19 hodin na taneční večer Country Vánoce s Freďáky.

V neděli 22. prosince v 16 hodin bude na náměstí T.G. Masaryka v Přerově k vidění živý betlém.

Do ornitologického centra ORNIS v Přerově můžete zajít v neděli 22. prosince od 17 hodin, kde se zapojíte do výroby krmení pro ptáky a zdobení vánočního ptačího stromu. Přichystáno bude svařené víno pro dospělé a sladkosti pro děti, těšit se můžete taky na vánoční folkový koncert.

Lipníku nad Bečvou si v neděli 22. prosince v 17 hodin na náměstí TGM rozsvítí čtvrtou svíci na adventním věnci. K tomu zazpívá farní sbor Josefky.

V sobotu 21. prosince v 17 hodin je pro vás na Masarykově náměstí v Hranicích připraven živý betlém, v 18 hodin proběhne vánoční koncert zpěvačky Petry Zindler a v 19 hodin si můžete od skautů vzít betlémské světlo. Stačí si vzít s sebou vlastní svíčku nebo svítilnu. Lidem také požehná farář hranického děkanátu P. Mgr. Janusz Zenon Łomzik.

Tradiční společné zpívání se bude konat v sobotu 21. prosince od 18 hodin v evangelickém kostele na Šromotově náměstí v Hranicích.

Promítání filmu Jaroslava Jaroše Adventní putování po evropských kostelích se bude konat v neděli 22. prosince od 18:30 hodin v jídelně lázeňského domu Bečva v Teplicích nad Bečvou.

ŠUMPERSKO

Na náměstí Míru v Šumperku zahrají v neděli 22. prosince v 18 hodin Moravští muzikanti.

Vánoční setkání s hudbou je přichystáno v sobotu 21. prosince v 18 hodin v Klášterním kostele v Šumperku. Uslyšíte jak sólové zpěvačky, tak sborový zpěv.

Pro bruslení veřejnosti je na Zimním stadionu v Šumperku rezervován v sobotu 21. prosince čas od 15 do 16:30 hodin a v neděli 22. prosince dopoledne čas od 9:30 do 11 hodinou a odpoledne od 16:30 do 18 hodin.

Zábřehu v se v neděli 22. prosince koná Vánoční jarmark, který proběhne od 9 do 18 hodin v amfiteátru před zámkem. Přichystaná je bohatá nabídka vánočního sortimentu a občerstvení. Ve 14 hodin začne vánočně laděný hudební program.

V sobotu 21. prosince 18 hodin se v Kulturním domě v Mohelnici koná charitativní vánoční koncert hudební skupiny Sband a dechové hudby Moravští muzikanti. Získané finanční prostředky budou věnovány dětské onkologii Fakultní nemocnice Olomouc.

Pěvecký sbor Staráček jako už tradičně vystoupí v kostele svaté Anny ve Starém Městě pod Sněžníkem  v sobotu 21. prosince v 17 hodin.

Na Adventní koncert Dechového orchestru Zábřeh můžete vyrazit v sobotu 21. prosince v 17 hodin do Kulturního domu v Postřelmově. Uslyšíte klasickou hudbu, moderní orchestrální skladby a koledy doprovázené dětským pěveckým sborem.

V Pradědově dětském muzeu v Bludově si budete moci v neděli 22. prosince od 9 do 18 hodin vyrobit s dětmi voňavém dárky.

JESENICKO

Melodie klasické České mše vánoční od Jakuba Jana Ryby si můžete poslechnout v sobotu 21. prosince v 17 hodin v kostele svatého Mikuláše v Mikulovicích a v neděli 22. prosince v 17 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku. Hraje Smyčcový orchestr Jeseník s muzikanty a pěveckými sbory Jesenicka.

Na Zlatou neděli 22. prosince je pro vás na Masarykově náměstí v Jeseníku připraven vánoční program s jarmarkem, sváteční polévkou, vánočním punčem a koledami se sváteční atmosféru. Také si budete moci koupit pravý hasičský pnč, výtěžek z prodeje bude věnován na podporu dětského domova v Černé Vodě. Akce potrvá od 9 do 11 hodin.

Výstavu betlémů můžete navštívit ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Výstava je otevřena v sobotu 21. i v neděli 22. prosince od 9 do 17 hodin.

V Evangelickém kostele v Jeseníku je na neděli 22. prosince nachystán benefiční adventní koncert, který začíná v 17 hodin a zahraje na něm Kytarový soubor Základní umělecké školy v Jeseníku.

V sobotu 21. prosince se od 14 hodin konají v Javorníku v sále Laura Vepřové hody. Prodávat se budou zabijačkové pochoutky. O hudbu se postará country skupina Stará Tráva.

V sobotu 21. prosince od 14 hodin si můžete zajít do Národního domu v Lipové lázních zajít zahrát turnaj ve stolním tenise. Zváni jsou všichni muži, ženy, děti a příznivci stolního tenisu.