Přiletěli jste z Číny a cítíte se nemocní? Teprve se chystáte do Číny? Pak si určitě přečtěte náš článek

OLOMOUC – Jistě jste ve zprávách zaznamenali informace o výskytu nakažlivého koronaviru šířícího se z Číny. Zajímalo nás, jak jsou zdravotnická zařízení v regionu připravena na potencionální výskyt nákazy u lidí, kteří navštívili Čínu.

„Zatím neočekáváme vysoký počet případů nakažených tímto virem, pokud by se nějaký případ vyskytl, bude se jednat spíše o jednotlivce, kteří navštívili v nedávné době Čínu. Proto jsme v tomto ohledu zatím ani nepřijali nějaká zvláštní plošná opatření,“ uvedla MUDr. Růžena Halířová, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci. „Každý případ je nutno posuzovat individuálně a podle toho také zvolit konkrétní léčbu. Z mého pohledu je potřeba při klinických potížích postupovat stejně, jako u klasické nákazy chřipkou, obzvlášť v tomto období chřipkové epidemie. Občanům, kteří se vrátí z návštěvy Číny, bych v souvislosti s aktuálními problémy doporučovala, dbát zejména na důkladnou aklimatizaci, hlavně není dobré se ihned po návratu z cesty vrátit do plného pracovního nasazení, spíše je lepší zvolit pár dnů klidového režimu, aby nedošlo ke zbytečnému oslabení imunity a rozvoji nákazy,“ doplnila MUDr. Halířová.

Lidem, kteří chtějí teprve vycestovat do oblasti, která je ohniskem nákazy, tedy do oblasti Wu-chan v Číně, lékařka doporučuje raději svoji cestu v současné době odložit. Pokud už je nezbytné, abyste vycestovali, určitě dodržujte rady, které na svých webových stránkách zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky:

Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:

  • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
  • dodržovat základní hygienická pravidla
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
  • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Ochrana textilní rouškou není v případě koronaviru účinná, jelikož textilní rouška je pro viry prostupná a slouží spíše jako ochrana, aby již nemocní pacienti nemohli snadno nakazit své okolí. Prostudujte si také přiložené tabulky.