Legenda o Devíti křížích: Masakr, který se zde měl odehrát, má údajně následky i v současnosti

Devět křížů

Motorest Devět křížů na dálnici D1 u Brna je nechvalně proslulý. Stává se zde velké množství dopravních nehod, zvláště po setmění, a to i přesto, že jde o přehledný dálniční úsek. Řidiči, kteří nehodu přežili, vypovídají, že přímo uprostřed vozovky se jim náhle zjevila postava v bílých šatech.

Jak to vše vzniklo?

Tragický příběh, který se tu měl odehrát, je tradován minimálně od přelomu 17. a 18. století a existuje mnoho jeho verzí, z nichž některé si i odporují.

Mělo se to stát již v 16. století – uherský koňský handlíř se vydal domašovskými lesy na pouť k domovu. V noci tu tehdy řádili loupežníci, a proto se nikdo z místních do lesů za tmy neodvážil. A skutečně – než se handlíř nadál, přepadla ho horda hrdlořezů. Padl na kolena a prosil vůdce lapků o život – možná ho to zachránilo, protože ucítil jen tupou ránu a upadl do bezvědomí.

Tak ho o něco později našel místní sedlák z blízké obce Lesní Hluboké a pomohl mu na svůj statek, kde se muž několik týdnů zotavoval. Byl tu ale háček. Sedlák měl krásnou dceru, do té se handlíř zamiloval a ona lásku opětovala. Jenomže její otec pro ni měl již vyhlédnutého jiného ženicha, a to syna bohatého souseda. Poslal tedy handlíře do světa s tím, že když vydělá dost peněz, dcera bude jeho – přirozeně si myslel, že se jej tak navždy zbavil.

Tragédie

Než však uběhl rok, vystrojil sedlák své dceři veselku s nápadníkem, kterého jí vybral, a když se shodou okolností vracel již bohatý handlíř, o svatbě se rychle dozvěděl. Proto nelenil, zaplatil hajnému a několika komplicům a vyzbrojeni čekali v lese, v místech, ke byl kdysi sám přepaden, na svatební průvod.

Plán měl být jasný – zavraždit všechny krom nevěsty. Ale stala se chyba – jeden z kompliců zasáhl a smrtelně zranil i mladou ženu. Handlíř zešílel, zastřelil komplice a pak sám sebe. Rok po této události se údajně zde měl začít zjevovat mátožný duch nevěsty.

Na místě, kde se prý tragédie odehrála, bylo postaveno 9 křížů, které měli každý rok chodit světit benediktinští mniši z nedalekého rajhradského kláštera. Naposledy byly ovšem údajně kříže posvěceny roku 1887. Během posledního století kříže upadly v zapomnění a rozpadly se. Jejich zbytky pak zničila stavba dálnice D1.

Tento příběh má tedy přesah do současnosti – ale je tomu opravdu tak? Devět křížů na památku dávné tragédie skutečně existovalo, ale stály u budovy bývalého motorestu asi dva kilometry od dálnice u bývalé silnice mezi Prahou a Brnem.

Balada s motivem pobité svatby není také zdaleka jen doménou Moravy, její prvky se objevují i v Čechách, podobné příběhy sepsali Božena Němcová, Erben i Čelakovský.