Venušánci odtrhli děti od monitorů a telefonů a přivedli je ke čtení knih

Beseda s Karel Jedonkem

ZÁBŘEŽSKO – Projekt Pojďte s námi do Rychlebek, jehož cílem je zvýšit čtenářskou gramotnost žáků prvního stupně základních škol a zlepšit porozumění čtenému textu, vymyslela skupina pedagogů na Zábřežsku. Zhruba jeden měsíc tak děti četly, luštily křížovky, vyplňovaly pracovní listy a prožívaly s hrdiny knih jejich příběhy. Akce vyvrcholila ve čtvrtek 20. února společným setkáním na besedě s autorem knihy Karlem Jedonkem v Městské knihovně v Zábřehu.

Postavy, které bydlí jen v Rychlebských horách, teď znají děti ze Zábřežska. Venušánci je odtrhli od monitorů a telefonů a přivedli ke čtení knih. Do projektu se zapojilo celkem 110 malých čtenářů. „Celé předvánoční období a část měsíce ledna žáci četli. Někteří se činnostem věnovali ve škole s pedagogy, někteří doma, sami, s rodiči.  Velmi milé jsou ohlasy na toto období, kdy se děti ponořily do četby a prožívaly s hrdiny knih jejich příběhy. Mnozí z dětí Rychlebské hory navštívily, pro mnohé je to motivace na plánování dalších výletů,“ popsala průběh zajímavého projektu Marie Effenberger Rychlá, ředitelka Základní a Mateřské školy Lesnice. Jednalo se o četbu knih Pohádky a pověsti z Rychlebských hor (1., 2. a 3. díl). Autorem je Karel Jedonek, ilustrovala Kateřina Preisová.

Děti se díky pracovním listům musely zamyslet nad obsahem knížky, v níž jsou hlavními postavami Venušánci. Kromě odpovědí na otázky luštily křížovky a seznamovaly se jak s bezprostředním regionem Rychlebských hor, tak i s vlastivědou celé České republiky. Podpora čtenářské gramotnosti patří dnes k velkým prioritám, jak zkvalitnit české školství. Děti sice číst umí, ale mnohdy textům nerozumí.  Podle průzkumu společnosti Scio 18 procent školáků považuje čtení knihy za ztrátu času.

Ilustrace z knihy