Jedinečnou výstavu můžete o víkendu navštívit v Pevnosti poznání v Olomouci

foto Facebook Pevnost poznání Olomouc

OLOMOUC – Na čtyři desítky nejrůznějších druhů plazů, obojživelníků a bezobratlých živočichů se o víkendu 7. a 8. března zabydlí v Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Již počtvrté se tam koná akce Odpudiví nebo kouzelní, která představí zvířata ze zemí blízkých, vzdálených či exotických.

Lidé se mohou těšit na největšího hada České republiky užovku stromovou. Velmi zvláštní a atraktivní bude starobylá želva kajmanka dravá, dále také rohatka Cranwellova či ještěrka perlová. V boxech se objeví také veleštír hojný nebo štír Amoreuxův. Zoologové prozradí, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. „Řada vystavovaných zvířat je běžná v rámci hobby chovů, návštěvníci tak mohou načerpat inspiraci a cenné rady týkající se těchto zajímavých živočichů,“ láká na program zoolog Pavel Javůrek.

Koordinátorka sekce biologie v Pevnosti poznání Alena Vláčilová poznamenala, že i když tato zvířata budí u široké veřejnosti stále patřičný respekt, postupem času se daří neprávem přisouzené předsudky odstraňovat. „S některými zvířaty se lidé seznámí velmi zblízka. Na vlastní kůži tak zjistí, zda jsou studení a odpudiví, nebo naopak kouzelní,“ doplnila Alena Vláčilová. Přednášky odborníků se uskuteční v sobotu i neděli. Ve 14 hodin se návštěvníci mohou těšit na přednášku Pod stredomorským Slnkom: diverzita obojživelníkov a plazov európskych dovolenkových destinácií (Simona Papežíková), v 16 hodin pak přijde na řadu téma Dávní vládci planety Země: Evoluce a diverzita obojživelníků a plazů (Petr Papežík).