KORONAVIRUS: Vláda umožňuje výjimky v nošení roušek a brzy již akce do 100 osob, letní festivaly ale nebudou

Zdroj: online vysílání

Česko – Jelikož epidemiologická situace se v Česku podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha vyvíjí velmi příznivě, vláda opět zapracovala na dalších uvolňovacích opatřeních. Výjimky v povinnosti nošení roušek, změny v pravidlech pro pendlery, ale také novinky v nařízeních pro omezené sdružování lidí představili ministři na brífinku po mimořádném jednání vlády. Ministr školství Robert Plaga také uvedl, že do školních lavic se mohou vrátit i žáci devátých tříd. Ačkoliv většina nově přijatých rozhodnutí vlády je pozitivní, ministr kultury definitivně potvrdil, že letos v létě se nebudou moci konat žádné velké festivaly.

Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví a ministerstva kultury

S ohledem na to, že počty nakažených koronavirem v Česku stále klesají, přistupuje ministerstvo zdravotnictví k dalším úpravám zavedených pravidel. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tak představil několik nových výjimek v povinnosti nošení roušek, ty již nebudou muset užívat osoby s mentálními poruchami apod., pro které jsou dle slov Vojtěcha roušky velmi problematické. „Další výjimka byla přijata ve vztahu k dětem, které jsou starší dvou a mladší sedmi let, ty  v mateřských školách a dětských skupinách roušky také nosit nemusí,“ uvedl Vojtěch. Kromě toho se již povinnost nosit roušky nebude vztahovat na umělce, herce, moderátory, tanečníky a redaktory (pokud pracují ve studiu a nemají hosty). Herci a filmové štáby by však měli být pravidelně testováni.

Pravidelné testování bude nadále povinné také pro tzv. pendlery, na žádost ministra vnitra Hamáčka však došlo k dohodě, že testy budou tito lidé překračující hranice za prací muset podstupovat jedenkrát za měsíc (nikoliv tedy každé dva týdny). To vše na základě nově vypracovaného finálního znění krizového opatření o pohybu osob, které vstupuje v platnost dnes o půlnoci.

Vedle toho ministerstvo zdravotnictví kývlo také na urychlení uvolňování pravidel v kulturním světě – od 11. května bude možné sdružování ve skupinách do 100 osob, přitom do této kategorie budou spadat i svatby či bohoslužby. Výjimkou pak bude konání bohoslužby k 75. výročí Pražského povstání, která se na žádost kardinála Duky bude konat 5. 5. 2020, zúčastnit se jí bude moci maximálně 60 osob.

Jak v kontextu výše zmíněného opatření ministerstva zdravotnictví doplnil ministr kultury Lubomír Zaorálek, od 11. května lze realizovat divadelní představení, promítat v kině, realizovat koncerty, pokud počty účastníků nepřesáhnou počtem stovku. „Doufám, že to bude první krok k tomu, že se brzy život v této oblasti vrátí k normálu,“ uvedl Zaorálek s tím, že kromě této docela pozitivní zprávy má bohužel i informaci, která mnoho lidí příliš nepotěší. „Po dohodě s ministrem zdravotnictví jsme rozhodli, že během tohoto léta se nebudou konat velké festivaly. Tisícihlavé mezinárodní festivaly si totiž hygienici nedovedou představit a toto je definitivní rozhodnutí,“ shrnul. Přitom však nevyloučil, že některé letní akce se konat nakonec budou moci, o jejich osudu však bude rozhodováno postupně a na základě epidemiologických dat. S ohledem na zrušení velkých mezinárodních festivalů pak Zaorálek bude předkládat také zákon, který by se měl situaci organizátorů zrušených letních akcí pokusit kompenzovat.

Novinky ve školství

Také ministr školství Robert Plaga oznámil, že se jeho resort rozhodl reagovat na aktuální pozitivní epidemiologický trend. „Od 11. května bude ve vzdělávacích institucích možná osobní přítomnost nejen těch, kdo mají letos maturovat či konat závěrečné zkoušky, ale do škol se mohou vrátit také žáci devátých ročníků základních škol. Chceme, aby bylo možné realizovat intenzivní přípravu na jednotnou přijímací zkoušku. Tato docházka nebude povinná a bude probíhat ve skupinách maximálně 15 žáků,“ shrnul Plaga. Od 11. května bude také umožněna veškerá výuka na vysokých školách, a to ve všech ročnících (ovšem opět ve skupinách do maximálního počtu 15 osob).

Epidemiologická situace v Česku

Výskyt nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru se den ode dne v Česku snižuje. Testováno již bylo celkem 242 088 lidí, od počátku statistického sledování byla nemoc prokázána u 7 642 osob. 3 281 z nich se již uzdravilo, 235 zemřelo. V současné chvíli je na našem území evidováno 4 126 lidí s pozitivním testem na koronavirus, 348 z nich je hospitalizováno.