Řidič kamionu deaktivoval digitální tachograf, řidiči hrozí vězení a majiteli auta vysoká pokuta

ilustrační foto

MOHELNICE – Při silniční kontrole provedené v září loňského roku v Mohelnici policisté zjistili, že řidič kamionu měl v autě umístěno zařízení, které umožňuje deaktivovat digitální tachograf. Doba jízdy se pak vykazovala jako doba odpočinku a řidič mohl řídit bez ohledu na celkovou dobu jízdy a dodržení bezpečnostních přestávek. Řidiči teď hrozí vězení a dopravci vysoká pokuta.

V rámci silniční kontroly, provedené v září loňského roku v Mohelnici, vyšlo najevo, že tehdy dvaapadesátiletý řidič kamionu měl za jízdy aktivované zařízení ovlivňující funkci tachografu. Necelou minutu před zastavením hlídkou policie řidič toto zařízení vypnul v domnění, že se na podvodné jednání nepřijde. „Důkladnou kontrolou digitálního tachografu, jeho dat a systému zapojení, bylo zjištěno, že na originální kabeláž digitálního tachografu je umístěno zařízení, které umožňuje řidičům tento digitální tachograf deaktivovat, přičemž za jízdy s tímto vozidlem se řidičům na tachografu vykazuje místo doby řízení doba odpočinku.  Řidič tak mohl řídit vozidlo bez ohledu na celkovou dobu jízdy a dodržení bezpečnostních přestávek,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová. Dopravci hrozí za toto jednání pokuta do 350 tisíc korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Po důkladném prověření tohoto případu, k němuž kriminalisté přibrali mimo jiné také znalce z oboru dopravy, vyšlo najevo, že řidič od začátku loňského roku do doby kontroly při svých jízdách napříč republikou aktivoval uvedené zařízení více než ve dvou desítkách případů, díky čemuž v době vykazovaných přestávek pokračoval v řízení kamionu. Řidič byl nyní policisty obviněn a hrozí mu, že si posedí za mřížemi až čtyři roky.

U stejného auta bylo při technické prohlídce nalezeno také zařízení ovlivňující funkci vstřikování močoviny do výfukového systému pro snižování emisních norem, v důsledku čehož byl podle policie systém deaktivován a nefunkční. Stejné zařízení bylo nalezeno také u dalšího řidiče českého dopravce. Těmto dopravcům nyní hrozí až stotisícová pokuta.