Banka vám může ve snaze ochránit váš účet způsobit problémy. Myslete proto raději vždy na „zadní kolečka“

Ilustrační foto

Obliba placení platebními kartami stále roste, a to nejen v kamenných obchodech, ale také v e-shopech. Naneštěstí vás mohou potkat problémy, které vám značně zkomplikují život podobně jako paní Jitce. Její karta se stala podezřelá z napadení hackery. Co to pro ní znamenalo?

Karta je pohodlnější než bankovní převod

Placení platební kartou na internetu je velmi pohodlné a rychlé, zejména pokud ho srovnáte s platbou bankovním převodem, kdy hrozí, že se překlepnete v čísle účtu a peníze pošlete někam jinam. U placení kartou stačí jen zadat její číslo, datum platnosti a z rubu opsat CVC kód. Pokud platba probíhá v systému 3D Secure, což jen vřele doporučujeme, pak ještě zadat kód, který vám banka zašle v SMS zprávě na váš mobil, a vše je hotovo.

Když banka zablokuje kartu pro vaši bezpečnost

Takto zaplatila také paní Jitka, a to téměř deset tisíc ve známém e-shopu s nábytkem. Potvrzení o přijetí objednávky i platby jí přišlo z daného e-shopu obratem. Ve stejný den ještě udělala dva menší nákupy v drogerii a marketu. Opět platila kartou a vše proběhlo bez problémů. Ráno následujícího dne ji však čekala v mobilu zpráva z její banky přibližně v tomto znění: „Vážený kliente, abychom ochránili vaše finanční prostředky, byli jsme nuceni zablokovat vaši kartu. Odhalili jsme, že byla ohrožena podvodným útokem…“ Není potřeba zmiňovat Jitčin úlek při představě, že někdo zneužil její kartu a vyplenil finance na jejím účtu. Okamžitě zkontrolovala v e-bankovnictví stav svého konta, který byl naštěstí nedotčen. Následně zatelefonovala do banky, aby si ověřila, že se nejedná o podvodnou SMS a aby zjistila, co se vlastně stalo. Zde jí bylo sděleno, že banka provedla blokaci v obavě, že se karta stala terčem phishingových podvodníků, kteří se v poslední době snažili zneužívat platební karty klientů banky. Transakce provedené minulý den prostřednictvím dané karty byly vyhodnocené jako podezřelé, navíc číslo její karty splňovalo parametry karet, které útočníci napadali.

Konec dobrý a problém navíc

Nakonec tedy vše dobře dopadlo. O žádný útok na kartu nešlo, paní Jitka o své peníze nepřišla a zároveň se ukázalo, že banka se snaží hlídat bezpečí svých klientů. Zádrhelem ovšem zůstala blokace karty, kterou nebylo možno již odblokovat. Banka slíbila zaslání nové karty (samozřejmě zdarma), což ovšem několik dní potrvá, zejména pokud do čekání vstoupí víkend. Na otázku, jak se ale dostat k penězům na účtu  bez karty, paní Jitka odpověď v bance nedostala. Nezbývá jí než čekat, až karta dorazí. Do té doby bude muset omezit výdaje a vyjít s menší hotovostí, kterou má doma.

Bankovky – nemoderní, ale spolehlivé

Jakkoli milujete moderní bezhotovostní styk (myslíme nyní platební), vždy si ponechte doma železnou zásobu v podobě klasických bankovek. Ačkoli již vyšly z módy, nikdy nevíte, kdy selže moderní technika a vy se ocitnete v podobné situace jako paní Jitka. Například před Vánoci došlo na pobočce spořitelny k přetížení systému a pracovníci u přepážky nemohli lidem vyplácet důchody a jinou hotovost.