Šternberk: Hrad je spojen s městem tajnými chodbami

Hrad Šternberk

Tento krásný a rozlehlý hrad leží na rozhraní Hané a výběžků Nízkého Jeseníku.

Historie

Jeho historie začíná již někdy v polovině 13. století, kdy příslušník starého šlechtického rodu Zdeslav z Chlumce založil hrad jako obranné sídlo. V roce 1430 hrad dobyli táborité a sídlili zde dva roky. V 16. století celý areál rozšířili v renesančním duchu Berkové z Dubé. Za třicetileté války byl poničen, své vykonal i požár roku 1678. Na konci 17. století panství koupil Adam z Lichtenštejna a tento rod vlastnil toto území prakticky do roku 1945.

Od roku 1947 je hrad přístupný veřejnosti. Je proslulý sbírkou uměleckých předmětů dovezených z celé Evropy.

Tajné chodby

Již v dávných dobách byl hrad spojen s městem tajnými chodbami. Bylo to praktické – v dobách obléhání se tak zásoboval potravinami nebo zbraněmi. Jedna z chodeb prý směřovala do kláštera, jiná k někdejší Dolní bráně. Části těchto chodeb se zachovaly při jižní části hradeb, ve dvorech městských domů a jedna z chodeb má končit někde v hloubi lesa.

Pověsti

Poklad, který hlídá Bílá paní, je asi ukrytý také někde v podzemí. Nalézt jej můžeme pomocí zázračného zlatého kvítku, což se téměř podařilo jednomu místnímu chlapci. Ten takto o svatodušní neděli skutečně pod severní stranou hradeb prý objevil tajný vstup do podzemí – když však neuposlechl rad dobré víly, zmizel křišťálový palác, který objevil, a chlapec pak stál jen před neprostupnou skálou.

Na skále za hradem můžeme nalézt otisk čertova kopyta. Jeden chudý hrnčíř se nechal nalákat od čerta, a když přišel čas zúčtování, vydal se za místní čarodějnicí s prosbou o pomoc. Ta ho na schůzku s pekelníkem vybavila. Jelikož mu chtěla dodat obrovskou sílu, dala mu čerstvou krev z právě zabitého kozla. Hrnčíř s čertem se skutečně poprali. A silný hrnčíř tak mrštil čertem o skálu, až v kameni zůstal otisk kopyta – čert pak raději zmizel zpátky do pekla.

Chtěli byste narazit také na nějakou čarodějnici? Po silnici ze Šternberka směrem k Domašovu u ústí Sprchového potoka přitéká pramínek od Studánky čarodějnic. Zde se jednou do roka o Valpuržině noci scházejí, aby si nabraly vodu, která dává věčné mládí.