Realitní trh čekají změny

Trh s byty a pozemky se v průběhu koronavirové epidemie téměř zastavil. Nejenže realitní makléři nemohli provádět prohlídky nemovitostí, ale klienti vyčkávali jak s nákupem, tak prodejem. Odhadnout, jak se bude vyvíjet realitní trh v dalších měsících a letech, je v současné době podobné jako věštit z křišťálové koule. 

Trh s realitami v době koronaviru v podstatě zamrzl a největší dopad měl na krátkodobě pronajímané nemovitosti, které zůstaly ze dne na den prázdné. Okamžitě se přestaly prodávat a pronajímat nové byty a až po ukončení nouzového stavu začal trh pomalu ožívat. Důležitými stabilizačními faktory byla vládou zrušená daň z nabytí nemovitosti a snížení úrokových sazeb u hypotečních úvěrů až k hranici 2,09 procenta, díky nimž se zájem o koupi bytů a domů opět začal zvedat. Podle odborníků se v příštích měsících očekává i změna technologie výstavby v oblasti bydlení, kdy firmy budou nabízet tzv. modulární systémy. Ty umožní rychleji a levněji reagovat na poptávku trhu se značným snížením nákladů a zkrácením výstavby. 

Očekává se zájem o nájemní bydlení

Podle statistik si až 40 procent nových bytů kupují lidé jako investici, polovinu z nich pak přímo s úmyslem byt pronajímat. Současné zpomalení poptávky na jedné straně, a zvýšené nabídky na straně druhé povede k zastavení růstu cen nemovitostí. Kvalitní nemovitosti, projekty ve městech a v dobrých lokalitách si ale svoji cenu s největší pravděpodobností udrží. I to je jeden z důvodů, proč se očekává zvýšený zájem o nájemní bydlení. „V současné době klienti více zvažují, zda půjdou do nájmu či koupě nemovitosti. Zatímco dříve počítali s dostatečným příjmem pro splácení hypotéky a poptávka na realitním trhu byla vysoká, přičemž v případě potřeby byl prodej nemovitosti rychlý a za výhodnou cenu, dnes je situace jiná. Lidé řeší i svoje postavení na trhu práce a výhled do budoucna,“ popsala rozhodování klientů při pořizování nemovitosti Renata Přikrylová z Realitní společnosti České spořitelny. Lidé teď zvažují individuální finanční možnosti, své uplatnění na trhu práce, ale i rizika spojená s vývojem ceny nakupované nemovitosti. „Již neplatí, že to, co dnes koupím, prodám zítra dráž. Nájemní bydlení je tak stále více oblíbenější. Zejména mladší ročníky chtějí mít možnost volby a svobody rozhodování,“ dodala Renata Přikrylová. 

Proto přestože je ekonomicky příznivější bydlet ve vlastním, mladí lidé dávají přednost nájemnímu bydlení pro jeho lepší přizpůsobivost aktuálním potřebám a pracovním příležitostem. Riziko zadlužení nebo rychlé změny místa zaměstnání, v době po koronavirové epidemii, jednoznačně přidávají body na stranu nájemního bydlení. 

S výběrem nájemního bytu i nájemníka pomůže realitka

Pronajmout vlastní byt si každý jeho majitel aspoň jednou zkusí sám. A při dalším pokusu se obvykle obrátí na odborníka. A stejně tak ti, co byt k nájmu hledají. Prostřednictvím realitního makléře je totiž celá akce mnohem jednodušší a úspěšnější. Dostatečně zkušený realitní agent se umí vcítit do potřeb nájemníka a hledat mu byt na míru, stejně jako umí respektovat podmínky pronajímatele a hledat mu vyhovujícího nájemce. „Makléř zná správné nastavení cen, ví, co lokalita umí a představuje, které faktory jsou nahraditelné, a na kterých je lépe trvat. Realitní kancelář je třetí, nezávislou stranou, která může lépe vykomunikovat představy nájemníka a požadavky pronajímatele. Celá transakce je transparentní,“ dodává Renata Přikrylová. Pro nájemníka je to záruka, že nebude oklamán a v případě potíží se může obrátit o pomoc na zprostředkovatele. Zkušený makléř má obvykle portfolio zavedených a ověřených nabídek bytů, u nových nabídek zná postupy, jak nabídku prověřit, aby vše bylo podle pravidel a následné bydlení bez problémů.