Jízda králů, dobývání hradu nebo strašidelná prohlídka. Co si vyberete?

OLOMOUCKÝ KRAJ – Také tento týden vám přinášíme tipy, jak strávit čas o nadcházejícím víkendu. Na Olomoucku proběhne jediná jízda králů na Hané, pokud se zajímáte o národopis, byla by škoda tuto akci zmeškat. Na Prostějovsku, Přerovsku a Šumpersku slibuji zajímavý program místní zámky a hrad. Na Jesenicku si můžete zase dát pořádně do těla při závodě horských kol na jeden z nejvyšších vrcholů Jeseníků.

OLOMOUCKO

Jediná jízda králů na Hané se uskuteční v sobotu a v neděli 4. a 5. července v Doloplazech na Olomoucku. Program tradiční národopisné slavnosti začíná v sobotu 4. července ve 20 hodin hodovou taneční zábavou, k tanci a poslechu u zahraje skupina LIFBand. Nedělní program začíná v 11 hodin slavnostní krojovanou mší v kostele svatého Cyrila a Metoděje. Průvod královy družiny na koních vychází od obecního úřadu směrem k horní křižovatce ve 14 hodin. Program celého dne bude provázet dechová kapela Věrovanka. V 17 hodin se u kulturního domu uskuteční koncert kapely Hradišťan & Jiří Pavlica. Připraven je další doprovodný program, bohaté občerstvení, hanácké koláče a tvarůžkové dobroty.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

PROSTĚJOVSKO

Zámek Plumlov nabízí celodenní program v rámci akce dobývání hradu Plumlov v sobotu 4., v neděli 5. a v pondělí 6. července. Všechny tři dny bude otevřeno od 9:30 do 17:30 hodin. Čekají vás sokolníci s ukázkou výcviku dravých ptáků, ukázky řemesel, loutkové pohádky, šermířská skupina a bohaté občerstvení. Ve 13 10 hodin se uskuteční rekonstrukce bitvy. Speciální kostýmované prohlídky vysokým zámkem budou probíhat od 9:45 do 17 15 hodin každých 30 minut. Netradiční prohlídky hradních sklepů proběhnou 10:30, 11:30, 12:30, 14:30 a 15:30 hodin. Za nepříznivého počasí proběhnou vystoupení ve velkém sále ve sklepení pod starým hradem.

PŘEROVSKO

Od soboty 4. července do pondělí 6. července nabízí celodenní program také hrad Helfštýn. Jeden z nejrozsáhlejších hradů ve střední Evropě s údajně nejdelšími hradebními zdmi na území ČR leží pouhé 4 kilometry jihovýchodně od Lipníku nad Bečvou v okrese Přerov. Můžete se těšit na loutkové pohádky, řemeslné a výtvarné workshopy. Otevřeno bude po všechny tři dny od 9 do 18 hodin.

ŠUMPERSKO

Již tradičně na začátku prázdnin nabízí zámek Velké Losiny v sobotu 4. července večerní prohlídky při vlastní baterce. Uvidíte nejstarší interiéry zámku, zámeckou kapli a márnici. Nezapomeňte si sebou vzít vlastní baterku. Prohlídky se konají od 19 do 22 hodin každou půl hodinu. Prohlídku je nutné si zarezervovat na telefonním čísle 773 785 281.

JESENICKO

Sportovní i kulturní akce pro celou rodinu je pro vás na chystaná na sobotu 4. července v Bělé pod Pradědem. Dopoledne tu proběhnou závody pro děti na odrážedlech i na kolech. V pravé poledne se uskuteční hromadný závod horských kol na Šerák. Zúčastnit se může kdokoliv, výjezd na kole lze proložit chůzí. Prezentace na dětský závod I na závod dospělých začíná v 8:30 hodin u penzionu u Julka. Dětský závod začíná v 10 hodin a proběhne na loukách v okolí penzionu. Ve 12 hodin pak startuje hlavní závod na Šerák. Hlavní závod je dlouhý 11 kilometrů a překonáte při něm 811 výškových metrů, starší žáci a kadeti ujedou 7 kilometrů. Startovné zahrnuje teplé jídlo a pití po závodě a občerstvení na trati. Dětské kategorie mají účast zdarma. Více informací můžete získat na telefonním čísle 777 496 876.