KORONAVIRUS: Karvinsko předmětem sporů – zvládá Česko šíření koronaviru? Aktuální informace mluví jasně

Zdroj: online vysílání

Česko – V pondělí přibylo v Česku 51 případů nákazy novým typem koronaviru. Zatímco ještě před prodlouženým víkendem si narůstajícího výskytu nemoci v Česku začaly všímat i některé zahraniční země, dnes se zdá, že „vše je zase jinak“. Např. Slovinsko tak již pozměnilo statut České republiky a za problematické jsou považováni jen obyvatelé Moravskoslezského kraje. A ačkoliv o víkendu se v rámci politických debat právě šíření koronaviru stalo také předmětem sporů, na dnešní tiskové konferenci odborníci „hasili“ problémy a na konkrétních datech demonstrovali, jak se koronavirová epidemie skutečně vyvíjí.

Podle slov ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jsou sice počty nově nakažených v posledních týdnech vyšší, to je však dáno zejména lokálním plošným testováním v rámci OKD, nově nakaženými jsou tak zejména horníci a jejich rodinní příslušníci. „Ani na Karvinsku nedochází ke komunitnímu šíření, není důvod k panice a ani prohlášením, že se zásadně zhoršuje epidemiologická situace. To je ostatně vidět i na těch datech, jak se v souvislosti s rostoucí protestovaností horníků snižují počty nově diagnostikovaných,“ uvedl s tím, že v Česku je prakticky pouze toto jedno rozsáhlejší ohnisko a ve většině dalších okresů není zachycen žádný případ, případně jsou to jednotky případů.

Právě diagnostikovaní z Moravskoslezského kraje tvoří 70 % všech nakažených, je však třeba říci, že navzdory tomu se nijak nenavyšují počty těch, jejichž stav vyžaduje hospitalizaci. „Počty pacientů s těžkým průběhem jsou minimální. Zvládnutí situace je úspěch laboratoří, hygieniků, ale i reprezentantů kraje, všichni se snaží, aby se situace nezhoršila. Je to prakticky ukázkový příklad, jak se zachytává větší lokální ohnisko,“ shrnul situaci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Podle Duška pak také rozhodně není možné tvrdit, že číselné hodnoty nových případů jsou srovnatelné jako v březnu. „V březnu jsme čelili situaci, kdy jsme nevěděli, jaká nálož je v populaci, přibývali nám pacienti v nemocnicích, a to až ke 25 %. V tu chvíli jsme skutečně čelili riziku plošného šíření a velmi tvrdá opatření byla namístě. Dnes je ta situace téměř opačná, procento hospitalizovaných je velmi nízké, roste jen pozitivita v lokálních ohniscích, a to díky masivnímu testování. V březnu to byl plošný nárůst, dnes efektivně vychytáváme lokální ohniska a nepozorujeme ani zásah těch ohrožených skupin. Pokud by v Česku nebylo ohnisko na Karvinsku, bylo by možné hovořit o tom, že v ČR již epidemie koronaviru odeznívá,“ upřesnil.

Jak navíc naznačují aktuální údaje, i na Karvinsku již dochází k poklesu nových případů, což je podle epidemiologů pozitivní signál. „Obecně je hlášen jen sporadický výskyt nových případů. Nově se objevuje lokální ohnisko na Vysočině a také v Církvici ve Středočeském kraji, kde je 15 potvrzených případů. Přes znatelný nárůst nových pacientů je ale situace v Česku stabilizovaná,“ uvedla také hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová s tím, že postupy tzv. chytré karantény se osvědčily a daří se trasovat všechny, kdo s nakaženými přišli do kontaktu.

Podle Ladislava Duška z ÚZIS jsou pak právě výkyvy v počtech nově diagnostikovaných znamením, že i v Moravskoslezském kraji epidemie odeznívá. „Nemůžeme predikovat, kdy vše bude v pořádku, ale jak v Církvici tak i na Vysočině se jedná o lokální ohniska, kde nákaza pokračovat v šíření nebude. Pokud jde o Frýdek-Místek, ten je na nejlepší cestě v počtech nových případů klesat. Na Karvinsku ještě dojde k navýšení testů – protože dnes je první pracovní den, může se počet nově diagnostikovaných ještě navýšit. Jak dlouho budeme ohnisko řešit, ukáže tento týden,“ shrnul.

V případě zaměření se na tzv. reprodukční číslo R, to v Moravskoslezském kraji v současnou chvíli dosahuje k hodnotě 1,5, což je však nutné přikládat především okresu Karviná, kde je třeba zvýšená opatrnost. Podobně situaci zachycuje také nově sledovaný údaj, tzv. rizikové skóre, jehož středních hodnot dosahuje z celé ČR opět jen Karvinsko. Mapu krajů při zohlednění rizikového skóre zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví počínaje dneškem pravidelně za období jednoho týdne.

Podle slov Adama Vojtěcha se pak podobná situace s lokálními ohnisky bude s velkou pravděpodobností opakovat i v příštích měsících. „Je třeba uvažovat racionálně a nedělat humbuk kolem každého nového ohniska. Virus je stále infekční, stále se šíří a dokáže zasáhnout poměrně velký počet lidí. Nemůžeme vyloučit, že se podobná ohniska nebudou vyskytovat, proto je třeba obezřetnost, opatrnost.  Na Karvinsku to zvládáme, takže tu není žádný masivní plošný růst. Určitě nedošlo k žádnému podcenění situace,“ uzavřel.