Víkend láká na návštěvu rozária, prohlídku zámku nebo návštěvu muzea

OLOMOUCKÝ KRAJ – Pokud budete trávit nadcházející víkend doma, můžete se inspirovat našimi tipy. Tentokrát jsou určeny zejména pro děti. V Olomouci se můžete potěšit krásnými květy růží, pokud nebude počasí přát a vy nebudete u vody nebo v přírodě, můžete vyrazit na zámek, na hrad nebo do muzea.

OLOMOUCKO

Letošní Vyznání růžím se uskuteční 10. – 12. července v rozáriu v Olomouci. Kromě nádherných květin se můžete těšit na floristické show, které ukáží, jak vyrobit interiérové dekorace z růží, svatební kytici nebo květinový šperk. Nebudou chybět ani přednášky, rostlinolékařská poradna, florální objekty od předních českých floristů, workshop „Botanika všemi smysly“ nebo hudební vystoupení a Zaparkuj odpočinková zóna. Na své si přijdou i děti, které si mohou zkusit malování na sklo, výrobu ozdob z kukuřičného šustí, skládání růží z LEGO kostek, korálkování, výtvarný workshop pod taktovou Pevnosti Poznání nebo hrnčířskou a řezbářskou dílnu. Součástí výstavy jsou i oblíbené zahradnické trhy s podtitulem “léto v zahradě” a nebude chybět ani dobré jídlo a pití. Otevřeno je v pátek 10. od 14 do 19 hodin, v sobotu 11. od 9 do 19 hodin a v neděli 12. července od 9 do 17 hodin.

PROSTĚJOVSKO

V sobotu 11. i v neděli 12. července se na zámku Plumlov konají pohádkové prohlídky. Prohlídky probíhají od 10 do 18 hodin v každou celou hodinu, poslední vstup do zámku je v 17 hodin. Chcete se dozvědět, jak se léčí solimánská princezna? A víte, že tam kde nepomohou ani kouzla králů, stačí nehynoucí láska? Nebo že vyhádat se dá nejen princezna, ale i pořádný výprask? Tohle všechno uvidíte v nových pohádkách. Nenechte si ujít tento kouzelný zážitek! Vstupenky je možné předem zarezervovat na telefonu 774 302 165.

PŘEROVSKO

Pražení kávy na historické pražičce s originálním výkladem Studia Bez Kliky se bude konat v sobotu 11. července na hradě Helfštýn blízko Lipníku nad Bečvou. Hrad bude přístupný od 9 do 18 hodin. Zároveň můžete navštívit sezónní výstavu Příběh torza, která představuje historii, stavební vývoj, ikonografii a návrhy záchrany renesančního torza helfštýnského paláce. Výstavu můžete vidět v galerii na II. nádvoří až do 10. října.

ŠUMPERSKO

V Muzejíčku ve Vlastivědném muzeu v Šumperku byla v únoru otevřena nová interaktivní výstava s názvem Herna plná přírody. Malí i velcí návštěvníci se dovědí, co žije a roste v lese, na louce, v okolí řek a rybníků a na skalách. Nejodvážnější mohou přeskákat po kamenech řeku nebo se prolézt po obří pavoučí síti a jejího tvůrce nakrmit nebo před ním zachránit jeho oběti. Zvídaví se mohou naučit počítat stáří stromů, o nichž jim více prozradí kouzelný provázek nebo vzorky dřevin. Kdo je býložravec, masožravec, všežravec? I na to v Muzejíčku plném přírody najdete odpověď. Pro nejmenší je připraveno puzzle, skládačky, interaktivní omalovánky – tiskátka – a mnoho dalších zajímavostí ze světa rostlin a zvířat. V koutku mladých badatelů bude k dispozici mikroskop se speciální kamerou a lupa, informační materiály o dřevinách, rostlinách (bylinách), hmyzu i ukázka zpracování přírodnin v přírodovědných sbírkách. Život v přírodě během čtyř ročních období přiblíží krátký film. Výstava je vhodná pro předškoláky i pro žáky a studenty základních i středních škol. V případě zájmu se můžete objednat na této adrese. Otevřeno je úterý – neděle od 9 do 17 hodin.

JESENICKO

Vlastivědné muzeum Jesenicka ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku, Pevností poznání Univerzity Palackého a s Šermířským spolkem Jeseník připravilo pro malé i velké interaktivní hernu ve Vodní tvrzi Jeseník. Těšit se můžete nejen na náročné IQ hry, stolní hry či hlavolamy, ale i na nejrůznější odpočinkové aktivity. Otevřeno je úterý – neděle od 9 do 17 hodin.