Nejlepší mladé cyklisty světa můžete začátkem září vidět v Jeseníku

JESENÍK – Světová cyklistická špička míří do Jeseníků. Na prestižním Závodu míru U23 Grand Prix Jeseníky, který se uskuteční od 3. do 6. září, se očekává účast dvaceti nejlepších reprezentačních týmů do 23 let z Evropy i zámoří. Úvodní prolog, časovka, se vůbec poprvé v historii této soutěže pojede v ulicích Jeseníku. Na své si tak v tomto lázeňském městě rozhodně přijdou diváci, kteří během čtyř dnů uvidí na Masarykově náměstí hned tři starty tohoto podniku.

Celý podnik odstartuje časovka v Jeseníku ve čtvrtek 3. září, na 3,5 kilometru dlouhou trať se má vydat celkem 120 závodníků v třicetivteřinových intervalech. Trasa závodu povede z Masarykova náměstí ulicemi Gogolova, Lipovská, Jaroslava Ježka, Dukelská, Poštovní, Dittersdorfova a přes Zámecké náměstí zpět na Masarykovo náměstí. Centrum města tak bude zcela uzavřeno pro veškerý provoz v době od 16.00 do 18.30, na zdárný průběh prologu bude kromě pořadatelů dohlížet republiková a městská policie. „V uvedené době bude na trase závodu platit úplná uzavírka pro veškerý silniční provoz. Lidé se tak nedostanou motorovými vozidly například k obchodům nebo od nich z přilehlých parkovišť, která vyúsťují na trať časovky. Věřím však, že odměnou občanům za veškerá omezení v souvislosti se závodem bude skvělá podívaná, kterou do teď mohli sledovat pouze na obrazovkách televize,“ uvedl místostarosta Jeseníku Václav Urban.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

O den později, 4. září, čeká peloton 138 kilometrů dlouhá etapa z jesenického Masarykova náměstí s cílem v Rýmařově. V sobotu pak fyzičku jezdců prověří porce 148 kilometrů z Krnova s výjezdem na Dlouhé stráně. Závěrečná nedělní etapa se startem a cílem na Masarykově náměstí měří 165 kilometrů. „Pro Jeseník to je velká pocta a prestižní záležitost s mezinárodním přesahem. Věřím, že lidé přijdou povzbudit závodníky, především v úvodním prologu,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. „Do soutěže se přihlásily elitní týmy Belgie, Holandska, Švýcarska nebo Německa. Francie se rozhodne na poslední chvíli, a to podle finančních možností. Z dalších cyklistických velmocí by mohly přijet Spojené státy a Kolumbie,“ vyjmenoval organizátor závodu Jaroslav Vašíček s tím, že zamíchat kartami ve startovním poli může koronavirová krize. České barvy bude hájit jedno družstvo.

Na účastníky osmého ročníku Závodu míru čeká náročná trať s celkovým převýšením 8 800 metrů. Trasa je situována do Olomouckého a Moravskoslezského kraje s průjezdem přes zákoutí a vrcholy Jeseníků. Vede zejména regionem Jesenicka a Zlatých Hor, kde jsou připraveny atraktivní horské prémie pro diváky na Rejvízu, Skřítku a Ramzovském sedle. Rychlostní prémie jsou v Lipové-lázních, Krnově, Bruntálu a Rýmařově. „Celý podnik se koná čtrnáct dnů před mistrovstvím světa v silniční cyklistice ve Švýcarsku. Na startu Závodu míru tak očekávám super špičku,“ uzavřel Jaroslav Vašíček.