Nadcházející víkend láká na návštěvu hradu, sochařské sympozium nebo jedinečnou výstavu

OLOMOUCKÝ KRAJ – Prázdniny jsou v plném proudu, ale i pro ty, co se už vrátili z dovolené nebo na dovolenou ještě neodjeli nebo budou svou dovolenou trávit doma, se nezapomnělo. Nadcházející víkend nabízí zajímavé akce na hradech a zámcích, na Šumpersku se pak můžete zúčastnit sochařského sympozia, Jeseník zase nabízí atraktivní výstavu.

OLOMOUCKO

V sobotu 18. července se na hradě Šternberk uskuteční akce s názvem „Podvečerní kostýmované prohlídky“. Podvečerní prohlídky nabídnou návštěvu hradu Šternberk v odpoledním a podvečerním čase. Začátky jednotlivých prohlídek budou v 16, 17,  18 a 19 hodin. Hradem budou provázet průvodci oblečeni v historických kostýmech a jejich výklad bude zaměřen na historickou módu, stolování a život na hradech a zámcích v minulosti. Návštěvníci se dozvědí rozšířené a zajímavé informace z historie hradu. Součástí každé prohlídky bude taneční, šermířské a divadelní představení skupiny historického šermu a tance BERENDAL. Vystoupení se uskuteční na nádvoří hradu a zahájí každou ze čtyř prohlídek.

PROSTĚJOVSKO

V sobotu 18. i v neděli 19. července se na zámku Plumlov uskuteční akce s názvem „Řemesla na Plumlově“. V tyto dny uvidíte ukázky hrnčířství, provaznictví, karetkování, lucetkování a mnoha dalších řemesel. Od 10 do 17 hodin bude probíhat doprovodný program, v rámci kterého uvidíte historický šerm, lukostřelbu, dobový tábor, orientální tanec a středověkou hudbu. V sobotu vystoupí zpěvák Radek Žalud známý z TV Šlágr. V sobotu v 16:30 hodin se ve sklepě pod kavárnou uskuteční Ohňová show. Akce se koná za jakéhokoliv počasí.

PŘEROVSKO

Také hrad Helfštýn nedaleko Lipníku nad Bečvou nabízí o víkendu 18. a 19. července akci s názvem „Šermířské dny s Adoreou“.  Areál hradu bude otevřen vždy od 9 do 18 hodin. Vystoupení šermířů se bude konat vždy v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin. Skupina historického šermu Adorea z Olomouce na Helfštýně již deset let pořádá největší moravské setkání living-history známé jako Festival vojenské historie. Členové skupiny Adorea patří k předním představitelům scénického šermu v České republice. Na Helfštýně představí profesionální souboje plné kaskadérských prvků. Návštěvníky čeká Duel, představení plné nadsázky vyprávějící o setkání italských a německých šermířů, a také představení Fresky.

ŠUMPERSKO

V sobotu 18. července se v Rejcharticích na Šumpersku uskuteční vernisáž 6. ročníku sochařského sympozia a festivalu Andělárium – Galerie pod širým nebem. Hlavní program jako tradičně začne představením pro děti ve 12 hodin. Dále se můžete těšit například na open air řezání čtyř sochařů, tradiční aukci uměleckých děl a celý den ukončí koncert ve 20 hodin. Během celého sobotního programu bude připravena na malování s dětmi výtvarnice Petra Lakomá, zajištěno občerstvení a alespoň v minimálním rozsahu autobusová doprava ze Šumperka a zpět. Sympozium bude zahájeno už ve středu 15. července, od toho dne lze sledovat práci sochařů na otevřené louce. V pátek 17. července odpoledne budou sochy usazeny na louku, večer se můžete těšit na posezení u ohně s živou muzikou.

JESENICKO

Až do 6. září se ve Vodní tvrzi v Jeseníku koná výstava „Policie veřejnosti“. Na výstavě se seznámíte se skutečnou prací policistů. Můžete si vyzkoušet svou fyzickou zdatnost, prověříte paměť při sestavování identikitu, najdete své otisky prstů a poznáte, proč je v silničním provozu alkohol tak nebezpečný. Navštívíte rovněž místo činu, nakouknete do policejní cely a mnoho a mnoho dalšího. Součástí výstavy je i historická sonda do dějin policie na Jesenicku, a tak si kromě dětí přijdou na své také vlastivědní nadšenci. V pátek 17. července proběhne tak zvaný aktivní den, během aktivních dnů budou na jednotlivých stanovištích interaktivní výstavy přítomni policisté, kynolog se psem, v přilehlých prostorách bude vystavena policejní technika, proběhnou dynamické ukázky a další doprovodný program. Další aktivní den se uskuteční v pátek 21. srpna.