KORONAVIRUS: Nově nakažených skokově přibývá, Babiš chce situaci projednat s Vojtěchem. Semafor bude platit i v ČR

Zdroj: Pixabay

Česko – Během úterka zaznamenalo Česko nejvyšší počet nově nakažených od konce června, tedy 212 nových případů. Kromě toho jsme překonali další neveselý rekord – poprvé počet těch, kdo se s nemocí COVID-19 aktuálně potýkají, totiž překročil 5000. Kvůli tomu – a také netransparentním opatřením – dnes s ministrem zdravotnictví jedná také premiér Babiš. Je nespokojen s tempem a také efektivitou hygieniky přijímaných opatření.

Stejně, jako funguje princip tzv. semaforu pro cestování do zahraničí, kdy jsou jednotlivé státy označeny barvami dle jejich rizikovosti (a souvisejících vyžadovaných opatření), by měl být podobný systém zaveden i v rámci ČR. Nákaza koronavirem se totiž (naštěstí) nešíří plošně, ale víceméně v lokálních ohniscích. Nemá proto smysl přistupovat k opatřením, která by měla plošný charakter – z toho důvodu by jednotlivé zasažené lokality měly být také barevně označovány, a to barvami bílou, žlutou, oranžovou a červenou, a to s ohledem na podobu konkrétních platných protiepidemických pravidel.

Zatímco ohnisko na Karvinsku se údajně již uklidňuje, hygienici jsou znepokojeni faktem, že se nemoc v Moravskoslezském kraji začíná komunitě šířit a nákaza již pronikla také do nemocničních zařízení. Přesto však v kraji během posledních sedmi dní narostly počty nemocných na 60 v přepočtu na 100 000 obyvatel. To je přitom nejvyšší číslo z celé republiky. I proto v pátek minulý týden přistoupila krajská hygienická stanice také k velmi radikálním opatřením – jejich zavedení však nebylo příliš standardní a nesetkalo se zrovna s kladnými reakcemi, a to ani ze strany vedení kraje.  Uspokojivá pak není ani situace na Jablonecku, které pro změnu platí za největší ohnisko nákazy v Čechách – zde je zatím zaznamenáno 24 nakažených na 100 000 obyvatel.

I s ohledem na to, že epidemiologická situace na našem území tedy není zrovna ideální, rozhodl se zakročit i premiér Babiš, který se vše během dnešního večera rozhodl projednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Podle Babiše je třeba, aby hygienici začali pracovat efektivněji – protože právě na nich leží celé zvládnutí nákazy – vláda totiž kompetenci jednat a zavádět konkrétní opatření přenesla právě na jednotlivé kraje, resp. jejich hygienické stanice. Vojtěch zároveň vyzval epidemiologickou pracovní skupinu, aby se narůstajícím počtem pacientů začala zabývat a vydala k tomu, jak hygienické stanice zakročují, své odborné stanovisko.

Navzdory tomu, že v Česku ohnisek nákazy přibývá, podle Adama Vojtěch stále není namístě hovořit od druhé vlně epidemie. Naopak epidemiolog Prymula hovoří o tom, že by se mohlo jednat o počátek druhé a vlny a je velmi důležité, aby se všichni začali chovat nanejvýš zodpovědně.