Soukromý dárce se pustil do opravy letního divadla ve Smetanových sadech v Jeseníku

JESENÍK – Zničené dveře, zábradlí v dezolátním stavu, posprejované zdi, rozpadající se schodiště a pódium. Tak ještě nedávno vypadalo letní divadlo ve Smetanových sadech v Jeseníku, kterému se díky iniciativě soukromého dárce postupně vrací jeho tvář a především jeho role v kulturním životě města pod horami.

„Tady ještě před rokem rostlo dva metry vysoké křoví, z cestičky pod námi ho lidé při procházkách městským parkem ani neviděli,“ popisuje stav letního divadla Milan Pospíšil, který se pustil do jeho opravy. Po odstranění náletových dřevin přišly na řadu stavební práce, jež prováděl většinou svépomocí. Objekt tak dostal nové boční schodiště vedoucí na pódium, okenní mříže a dveře, rozvody elektřiny s osvětlením, betonovou podlahu pódia nahradil plastový recyklát s izolací. Úpravy letního divadla někdy připomínaly detektivní práci, projektová dokumentace totiž na stavbu z roku 1959 neexistuje. S pomocí kamery VaKu se tak podařilo najít septik a kanál, který odvádí dešťovou vodu do trativodu. Veškeré práce financoval Milan Pospíšil z vlastní kapsy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

„Mohu děkovat tisíckrát a stále by to bylo málo,“ říká starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová s tím, že i město vkládá finance do opravy letního divadla. Jedná se například o vybudování sociálního zařízení pro veřejnost, které se právě realizuje nebo odvoz stavební sutě. Z městských peněz, prostřednictvím participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník, se rovněž financuje nákup a instalace nových laviček v prostoru letního divadla, kde probíhají různé kulturní akce včetně letního promítání Kina Pohoda. „Lavičky mají dorazit během příštího týdne, následně je pracovníci technických služeb umístí do této části Smetanových sadů,“ uvádí Tomáš Vlazlo, místostarosta Jeseníku.

„Mým snem je, aby pódium letního divadla bylo zastřešené. Některé akce by se tak mohly konat i za nepříznivého počasí, navíc bych na pódium umístil i lavičky, aby si maminky měly kam sednout, když je v parku překvapí déšť,“ dodává Milan Pospíšil. Vedení města se myšlence zastřešení pódia nebrání a zvažujeme variantu lehké konstrukce, která by se na zimu rozložila a uschovala. Zastřešení by mohlo být financováno z dotace.