Potřebujete potvrzení o negativním testu na covid–19? Olomoucká fakultka rozšiřuje provozní dobu

OLOMOUC – V souvislosti s aktuálními opatřeními pro cestování do Řecka reaguje Fakultní nemocnice (FN) Olomouc na zvýšený počet zájemců z řad samoplátců o vyšetření na onemocnění covid-19. Od čtvrtka 13. srpna proto rozšiřuje provozní dobu svého odběrového místa. Kromě platební karty si sebou nezapomeňte vzít i pas, jeho číslo je povinnou součástí lékařského potvrzení.

Odběrové místo bude nově otevřeno ve všední dny od 7.30 do 15 hodin (pro samoplátce v časech 11.00 – 12.00 a 12.30 – 15.00 hodin) a také o sobotách mezi 8. a 12. hodinou (výhradně pro samoplátce). „V tuto chvíli jsme jediné zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji, které zajišťuje vyšetření na covid-19 pro zájemce z řad samoplátců. V souvislosti s novými opatřeními řecké strany jsme okamžitě zaznamenali zvýšený zájem o tyto testy. Protože chceme veřejnosti vyjít vstříc, snažíme se v rámci našich možností v co největším rozsahu rozšířit provozní dobu odběrového místa,“ říká náměstkyně nelékařských oborů FN Olomouc Andrea Drobiličová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Od čtvrtku 13. srpna včetně tak bude odběrové místo v olomoucké fakultní nemocnici, které se nachází v budově F (boční vchod), v provozu ve všední dny od 7.30 do 15 hodin (polední přestávka 12.00 – 12.30) a pro samoplátce také o sobotách mezi 8. a 12. hodinou. Pro indikované pacienty (odeslané s podezřením na onemocnění covid-19 například praktickým lékařem či Krajskou hygienickou stanicí) je ve všední dny vyhrazena doba od 7.30 do 11 hodin, od 11 hodin pak mohou přicházet samoplátci.

Samoplátci musejí vždy využít rezervační systém nemocnice  a nahlásit se předem na volný termín. „Cestující do Řecka si pak s sebou nově vedle platební karty k uhrazení ceny vyšetření musejí vzít i cestovní doklad, s nímž budou do Řecka vyrážet. Jeho číslo je totiž povinnou součástí lékařského potvrzení, které je řeckou stranou požadováno,“ upozorňuje Drobiličová.

Lidé, kteří vyrážejí do Řecka, musejí od 17. srpna předložit na řecké hranici negativní výsledek molekulárního PCR testu na covid-19, který nesmí být starší 72 hodin od doby odběru vzorku a musí být doprovázen potvrzením negativní diagnózy v anglickém jazyce. Tato povinnost se vztahuje na pozemní cesty i přílety z České republiky včetně tranzitů ve třetí zemi.