Zrezivělou lávku přes Strhanec v Přerově nahradí nový most pro chodce i cyklisty

Nosná konstrukce současného mostu je napadena korozí

PŘEROV – Most přes mlýnský náhon Strhanec v Riedlově ulici v Přerově, který je ve špatném stavu, čeká letos na podzim zbourání – a následně tu bude do ledna vystavěn širší most, který začne sloužit nejen chodcům, ale i cyklistům. Součástí stavby je i rekonstrukce chodníku od ulice Za Mlýnem k nové lávce.

Na začátku září se místo uzavře a stavební firma bude mít sto padesát kalendářních dnů na to, aby nový most postavila. „Dělníci provedou kompletní demontáž stávající ocelové lávky a vystaví tu novou – železobetonovou. Z původní šířky 2,34 metru bude most rozšířen na 3 metry,“ uvedl Jan Štajnar z odboru majetku přerovského magistrátu. Jak dále řekl, nosná konstrukce bude osazena na železobetonových opěrách, které jsou založeny pomocí mikropilot. Zábradlí má být obdobného tvaru, jako nyní, změní se ale jeho barva – na nátěr bude použit stejný odstín zelené, jaká je na zábradlí u nábřežních zdí podél Bečvy. Konstrukčně navíc bude most uzpůsoben tomu, aby tu mohla v případě nutnosti projet sanitka zdravotnické záchranné služby. Součástí stavby je i rekonstrukce chodníku v úseku od ulice Za Mlýnem k nové lávce, takže chodci budou muset po dobu stavby chodit přes Bezručovou ulici.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

O šířce mostu vedli radní debatu už před třemi lety. Původně se hovořilo jen o stavbě lávky v původních parametrech, pak právě s ohledem na průjezd cyklistů bylo přistoupeno k širší konstrukci. A ve hře byly dvě varianty – most mohl mít buď 3, anebo 3 a půl metru. „Kdyby ovšem měl být most o půl metru širší, vyšla by stavba už na 4 a půl milionu korun, protože by bylo nutné udělat přeložku plynovodu. Rozhodla tedy finanční náročnost, investovat 3 miliony navíc kvůli padesáti centimetrům, to by bylo neadekvátní,“ konstatoval náměstek primátora Michal Zácha.

Město do stavby nového přemostění investuje 1 milion 654 tisíc korun. Rada města se zabývala rovněž dalším mostem v této lokalitě – u pečovatelského domu v ulici Osmek, který je rovněž ve špatném technickém stavu a je nutná jeho výměna – a podle předběžných odhadů přijde tato investice na 2 a půl milionu korun.