KORONAVIRUS: Situace v Česku je podle WHO znepokojivá, omezit trasování není řešení. Babiš ale nesouhlasí

Zdroj: WikiMedia

Česko – Ačkoliv v pondělí počty nově nakažených nemocí covid-19 nedosáhly takových hodnot jako minulý týden, stejně číslo nekleslo pod 500. Počínaje zítřkem tak v Praze vstupují v platnost nová preventivní opatření zahrnující např. nošení roušek v obchodech a obchodních centrech, ale také omezení otevírací doby barů a stravovacích zařízení. Od pondělí pak budou roušky povinné také ve společných prostorách škol. Přesto ale pražská hygiena nestíhá trasovat kontakty nakažených, a tak již včera premiér Babiš naznačil, že epidemiologové připravují novou metodiku, jejíž součástí by mělo být mj. zaměření se jen na trasování přímých kontaktů nakažených. Proti tomuto plánu se ale odmítavě vymezila česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO)…

Zatímco tedy čeští vládní představitelé a pověření epidemiologové a hygienici hovoří stále o tom, že situace je na našem území pod kontrolou, podle WHO je vývoj epidemie v Česku „znepokojující“. Jak přímo stojí v oficiálním stanovisku organizace, „Krajská hygienická stanice v Praze tvrdí, že již dosáhla své kapacity pro trasování a že až 30 % kontaktů pozitivně testovaných osob zůstává neidentifikovaných. Řešením není zastavit trasování, ale rychle navýšit kapacity a rozšířit služby, což je vždy možné. Jedná se o naprostý základ, který musí být úřady schopné zajistit.“

Reakce premiéra Babiše na sebe pak nenechala dlouho čekat. Ten stanovisko WHO odmítl s tím, že WHO by raději „měla mlčet“, protože – dle jeho vlastního vyjádření na Twitteru – „nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie.“ Dodal také, že při srovnání smrtnosti v Česku s daty ostatních evropských zemí „jsme na tom velmi dobře“. To doložil přehledovou tabulkou, z níž plyne, že v počtu mrtvých na jeden milion obyvatel je Česká republika na 26. příčce z 31, a to s celkovou hodnotou 437 mrtvých (41 na 1 milion obyvatel). V čele žebříčku pak stojí Belgie (854 mrtvých na 1 milion), Andorra (686 mrtvých na 1 milion) a Španělsko (631 mrtvých na 1 milion). Naopak nejlépe si zatím vede Řecko, Kypr a Slovensko (7 mrtvých na milion obyvatel).

Odmítavě se ke stanovisku WHO ale vymezil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, podle nějž není kritika namístě. Záměrem plánovaných změn je vyšší efektivita trasování, nikoliv jeho omezení. Započatá diskuse o změně systému trasování je vysoce odborná. Nechceme zastavit trasování, chceme ho zefektivnit. Navyšujeme kapacity KHS a laboratoří. Děláme maximum, abychom udrželi epidemii pod kontrolou. Počkejme si na konkrétní návrh a nedělejme závěry dřív, než je na stole,“ uvedl přímo Vojtěch.

I když ale ještě před pár dny premiér prohlašoval, že testovací kapacity by neměly mít žádnou hranici, z vyjádření šéfky pražské hygieny je jasný opak. Právě proto mají hygienici v plánu pozměnit metodiku trasování, ale také změny v pravidlech pro karanténu. Do té by nově nemuseli nejen ti, kteří při kontaktu s pozitivně testovanou osobou užili respirátor FFP2, ale ani ti, kteří přišli do kontaktu s nakaženou osobou s mírnými příznaky. Na konkrétních pravidlech aktuálně odborníci pracují a představit by je měli do pátku.