Opilci z Jeseníku míří na záchytku až do Olomouce. Město požaduje sanitku na jejich převoz

JESENÍK – Téměř každý den vyjíždí Městská policie Jeseník k opilcům, jež narušují veřejný pořádek či budí pohoršení. S tím souvisí i vyšší počet odvozů těchto lidí na záchytku do Olomouce. Strážníci k jejich převozu využívají služební vůz, který však není k tomuto účelu příliš vhodný. Vedení města se proto obrátilo na Zdravotnickou záchrannou službu Olomouckého kraje se žádostí o získání vyřazené sanitky.

V tomto článku jsme vás informovali o problémech s převozem opilců na záchytku z Jeseníku až do Olomouce a o spolupráci státní policie s Městskou policí Jeseník v této záležitosti. Tím však není problém zdaleka vyřešen. „Požadovaný vůz nabídne podstatně lepší komfort pro jeho posádku, a to zejména při manipulaci s podnapilými osobami, které bývají silně znečištěny. Výhodou tak je omyvatelný povrch sedadel spolu s dalšími prvky interiéru a jeho snadnější dekontaminace,“ vysvětluje výhody sanitky ředitel Městské policie Jeseník Martin Novotný. Dalším plusem jsou dveře umožňující naložení opilce vestoje, čímž se výrazně snižuje bezpečnostní riziko pro samotné strážníky. „Potřebnost tohoto vozidla pro práci našich strážníků je nepochybná, za poslední dva měsíce jsme realizovali sedm odvozů do Olomouce, z toho ve dvou případech v součinnosti s republikovou policií,“ poznamenal ředitel městské policie s tím, že vůz by sloužil také k odchytu a převozu zatoulaných zvířat.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Hlavním problémem při odvozu opilců do Olomouce zůstává více než stokilometrová vzdálenost z Jeseníku. „Řešením by bylo otevření záchytky v Bílé Vodě na Jesenicku, která tam v minulosti fungovala. Bohužel naše snaha obnovit její činnost se nesetkala s plným pochopením. Strážníci tak musí jezdit až do Olomouce, proto budeme usilovat o příspěvek kraje na dopravu,“ okomentovala současný stav starostka města Jeseník Zdeňka Blišťanová. Nicméně aktivitu městské policie, která má podporu radnice, kvituje i veřejnost. „Odvoz agresivních opilých lidí vnímáme jako udržování pořádku, a pokud město tyto situace bude řešit třeba i převážením zmíněných osob do Olomouce, financování této služby nebudou jistě občané městu vyčítat,“ uvádí se v e-mailové korespondenci zaslané vedení města. Situacím s popíjením alkoholu na veřejnosti se snaží strážníci předcházet preventivní činností přímo v terénu, která však připomíná boj s větrnými mlýny. Po počátečních domluvách a vysvětlování tak sáhli k zabavování alkoholu a udělování pokut. „Od konce června do prvního zářijového týdne jsme odebrali 62 alkoholických nápojů a lihovin,“ doplnil šéf městské policie s tím, že zabavený alkohol propadne státu.