Gedi: Rozvalinám města v keňském pralese se místní lidé raději vyhýbají

Gedi - Keňa

Historické město ztracené v keňském pralese mohlo být stiženo nějakou pradávnou kletbou.

Co znamená gede?

Keňské Malindi je i dnes cílovou destinací turistů. A přitom se jen několik kilometrů od krásných hotelů nachází záhadné místo – ztracené město duchů, jehož minulost je pro nás velkou neznámou. Nazývá se Gedi – a výraz gede znamená v jazyce oromo vzácný. Rozvaliny města se rozprostírají v pralese Arabuko Sokoke a představují záhadu dosud nevyřešenou.

Nikdo nezná dávnou historii tohoto města, jeho obyvatel, ani důvod, proč ho tak náhle opustili. Nebyly zde nalezeny žádné stopy po boji ani epidemii, přesto se zdá, že obyvatelé odsud poměrně narychlo odešli. A zdá se také, že místní se místu vyhýbají, možná ze strachu z toho, co se tu mohlo kdysi přihodit.

Žádné záznamy

Hlavní otazník je ten, proč neexistují žádné písemné doklady o existenci Gedi. Nejenže se neobjevuje žádná zmínka ve svahilských historických pramenech, o Gedi nic nevěděli asi ani Portugalci, kteří založili kolonii vlastně pouze pár kilometrů odtud. Ani arabské knihovny nám žádné informace neposkytly. Vypadá to, jako by rozvaliny Gedi snad unikaly po staletí jakékoliv pozornosti.

Zajímavé nálezy

V letech 1948 – 1958 zde probíhaly vykopávky. A hle! V troskách města byly nalezeny nečekané předměty – kupříkladu šlo o čínskou vázu z dynastie Ming, vzácné benátské sklo, nůžky ze Španělska či mince z Dálného východu. Přišlo se na to, že mezi lety 1300 – 1700 tu muselo stát prosperující centrum pod arabskou nadvládou. Archeologové odhadují, že v něm žilo minimálně 2500 obyvatel.

Existuje teorie, která předpokládá, že se postupně zdejší prales stal strategicky žádoucí oblastí a místní obyvatelé byli odtud násilím vyhnáni.

Jak je však možné, že po sobě tak bohaté středisko obchodu, kam museli cestovat kupci z celého světa, nezanechalo stopu v žádných dochovaných cestovatelských záznamech? Mluví se o jakémsi slibu mlčenlivosti, který musel dát každý, kdo chtěl do starodávného města vkročit.

Je jistě jasné, že také poloha tak daleko od moře a uprostřed pralesa není úplně typickým místem pro centrum obchodu. A navíc – s čím mohlo obyvatelstvo potají obchodovat, když získalo tak cenné věci? A kým byli jeho zákazníci?