KORONAVIRUS: Již šest okresů je na tzv. semaforu oranžových, zavádí se další preventivní opatření. A rozmohl se „záclonový nešvar“…

Zdroj: mzcr.cz

Česko – Včerejší počty nově diagnostikovaných případů koronaviru opět dosáhly rekordní hranice, bylo odhaleno 1 382 nově infikovaných. Třetí den v řadě tak počty nových případů nemoci covid-19 překročily v Česku tisícovku. Aktuálně se tak s onemocněním na našem území potýká přes 11 tisíc lidí. Až do dneška za nejrizikovější místo šíření nákazy patřila Praha, po zveřejnění dnešní aktualizace tzv. semaforu, který přiřazuje jednotlivým okresům barvy dle míry rizika, je jasné, že další omezení čekají kromě Prahy i dalších pět oblastí…

(Nejen) pražský nešvar…

Praha prozatím sice v oranžové kategorii, jež značí již komunitní přenos, zůstala, zavádí ale další bezpečnostní opatření. Situace na území hlavního města je vážnější kvůli tomu, že případy, které se podaří odhalit, v Praze denně rostou a denně také přesahují počtem dvě sta. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové ale zatím nedošlo k rapidnímu zhoršení oproti minulému týdnu. „Praha se stále drží v hodnocení v oranžové kategorii, hodnotí se totiž celkem 27 různých kritérií,“ upřesnila. Mj. tedy nedošlo ani ke zhoršení především ve věkové struktuře nakažených, v kategorii 65+ se tak jedná o přibližně 13 – 14 % nakažených. Těch je naopak nejvíce ve věkové skupině 20 – 40 let, což jsou lidé, kteří jsou méně náchylní k závažnému průběhu nemoci.

Kvůli situaci v metropoli se také sešla bezpečnostní rada města. Podle slov primátora Zdeňka Hřiba je Praha dostatečně zásobena ochrannými prostředky, a tak se diskutovalo především o školství a dalších možných bezpečnostních opatřeních. „Intenzivně jsme řešili školství, kde existuje metodický požadavek, kdy by hygieny měly zavírat školy, až když je 30 % pedagogů v karanténě – to jsme se shodli, že není reálné, protože v některých případech není možné zajistit výuku už při 10% absenci,“ shrnul s tím, že předmětem diskuse byly také respirátory pro pedagogické i nepedagogické pracovníky, které nabídl Praze stát ze svých hmotných rezerv. Podle Hřiba již bylo potřebné množství respirátorů vyčísleno a nyní musí tyto počty schválit vláda. Jak Hřib uvedl, minimem je pět respirátorů „na hlavu“, optimální by však bylo deset, a to i kvůli efektivnosti distribuce.

Další opatření na území Prahy se pak týká městské hromadné dopravy. Cestující nově nesmí využívat přední dveře pro nástup a výstup a v autobusech městských linek budou přední sedadla přehrazena páskou. Vrací se také automatické otevírání dveří vozů MHD, výjimkou jsou jen zastávky na znamení, protože řidiči by dle slov mluvčího dopravního podniku nedokázali dodržet jízdní řády. Další novinkou je také povinná desinfekce rukou při vstupu do všech uzavřených veřejných budov (desinfekci jsou pak počínaje pondělkem povinní zajistit provozovatelé, jelikož se jedná o nařízení hygieny). Hřib zároveň také poukázal na šíření jistého „nešvaru“, kdy si lidé začali šít roušky ze záclon a podobných propustných materiálů. „Podstatou nařízení je zamezení šíření kapének, ten, kdo si roušku užije ze záclonky, tak to nařízení porušuje,“ shrnul.

Další opatření dle semaforu

Nejvíc nových případů nákazy nemocí covid-19 sice v posledním týdnu přibylo v Praze, ale při přepočtu na 100 00 obyvatel se virus nejvíce šíří v okrese Plzeň-jih, kde přibylo 129 nových případů na 100 000 obyvatel za poslední týden, a také v okrese Pelhřimov (tam činí hodnota 112 nakažených na 100 000). Kolem stovky se hodnota pohybuje také v Kladně a v Berouně.

Mezi oranžovými lokalitami tak ode dneška společně s Prahou figurují právě Beroun, Kladno, Praha-východ, Kolín a Uherské Hradiště. Celkem je tedy v Česku oranžových šest okresů. Jedná se zároveň o hlavní signál hygieniků, že v těchto šesti okresech probíhá komunitní šíření a oni nejsou u velké části (cca třetiny) nakažených zjistit, kde se nakazili. Zatímco v Praze a jejím okolí dochází k přenosu nejčastěji v rodinách a práci (kdy příčinou je také dojíždění Středočechů za prací do metropole), jiná je situace v Uherském Hradišti. Tam dochází k rychlému šíření a zároveň i zde je kolem 30 % lidí, u kterých není možné zjistit, kde se nakazili. Právě v Uherském Hradišti je pak i podle hlavní hygieničky Rážové situace nejvážnější. „Dochází tu k prakticky největšímu zásahu seniorských skupin. I zde ale situaci zvládáme. Zdrojem nákazy jsou ve většině případů společenské, rodinné a sportovní akce – prostě akce hromadného typu, které s sebou nesou nejvyšší počty nově nakažených,“ upřesnila.

V souladu se semaforem tak v pětici nově oranžových lokalit platí obdobná opatření jako v Praze – konkrétně od pondělí 14. 9. 2020 bude omezena provozní doba stravovacích zařízení od 24.00 do 6.00 ráno. Ačkoliv podle Rážové zatím není ve hře omezování hromadných akcí, změna provozní doby stravovacích zařízení, klubů a barů se bude nakonec týkat nejen okresů oranžových, které jsou v okolí hlavního města, ale celého Středočeského kraje. Jelikož inkubační doba nemoci je cca 14 dnů a je třeba přihlížet ke dni zavedení opatření, projeví se všechny tyto kroky podle hygieničky právě nejdříve v horizontu dvou týdnů.

Covid-19 po celém světě

Počet lidí, kteří se s onemocněním covid-19 potýkají, dnes překročil hranici 28 milionů. Nejvíce infikovaných je v USA, následuje Indie a Brazílie, počty nově nakažených ale rostou i v Evropě, s masivním nárůstem nákazy se potýká Francie. A situace na našem území si již kromě Německa a Belgie (v těchto případech je za rizikovou zatím považována jen Praha) všimlo i Dánsko. Zařadilo tedy celé Česko mezi rizikové státy a turisticky do země nelze cestovat (výjimkou jsou např. pracovní a studijní cesty či návštěvy rodiny).