KORONAVIRUS: Rouškovné sněmovna odklepla, jednání o koronaviru i zřízení Ústředního krizového štábu neprošlo

Zdroj: Pikist

Česko – To, že epidemiologická situace není v Česku zrovna ideální, je dnes již mnoha lidem jasné. Zdá se ale, že někteří vládní představitelé v čele s premiérem si situaci odmítají připustit. Zatímco tedy během dnešní schůze Sněmovny prosadili opozicí kritizované „rouškovné“, k zařazení mimořádného jednání o koronavirové epidemii nedali opozici šanci. Stejně tak byly smeteny ze stolu i opětovné návrhy na aktivaci Ústředního krizového štábu.

Jednorázový příspěvek pro důchodce se zdá být již jasný – s návrhem, který počítá s tím, že každý kdo pobírá důchod (starobní, invalidní i vdovský), dostane letos v prosinci mimořádně 5000 Kč, sněmovna souhlasila. Návrh obhajovala jak ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, tak i ministryně financí Schillerová. Ta zároveň argumentovala tím, že právě skupinu důchodců nejvíce zasáhl nárůst spotřebitelských cen. Ačkoliv vláda chtěla tento návrh projednat se zrychlením – a poslanci by jej pak schvalovali rovnou v prvním čtení – opozice tomu zabránila. Její zástupci argumentovali tím, že s nárůstem nákladů se nepotýkají jen důchodci, ale třeba i rodiče – samoživitelé, čerství absolventi, ale samozřejmě i podnikatelé, na jejich živobytí měla koronavirová epidemie v mnoha případech nedozírné dopady. „Nevidíme důvod ještě jednorázově zvyšovat důchody na dluh,“ uvedli tak např. své stanovisko Piráti. Podporu vládnímu návrhu ale slíbili poslanci KSČM  a SPD. „Dávat chudým důchodcům jednorázovou almužnu je nedostatečné a nesystémové řešení,“ uvedl však i Tomio Okamura (SPD). Podle opozice se navíc jedná o „předvolební úplatek“, což ovšem premiér Babiš odmítl se slovy, že „příspěvek nemá s volbami nic společného, jde o rozpočtové důvody. Kdyby to umožnil rozpočet příští rok, udělali bychom to příští rok.“

Rozpočet na příští rok přitom zatím znám není, stejně jako přesná výše plánovaného schodku. Jak upřesnila ministryně financí Schillerová, „výši zamýšleného schodku neřeknu ani nyní, zveřejnili jsme dnes makroekonomickou predikci, začali jsme vyjednávání o rozpočtu a zaslali jsme predikci k posouzení Výboru pro rozpočtové prognózy. V propadech jsou zatím jen ta opatření, která jsou podložena existující legislativou, je tu ale celá řada neznámých.“ Např. teprve příští týden má totiž vláda projednat podobu daňového balíčku, bude se jednat také o zrušení superhrubé mzdy apod. Každopádně dle zmiňované predikce se letos česká ekonomika propadne o 6,6  % a příští rok pravděpodobně o 3,9 % vzroste.

Žádné strašení…

Opozice se snažila zařadit do jednání sněmovny i nový bod týkající se stále se zhoršující epidemické situace v Česku. Podle dnešních statistických dat se totiž tzv. reprodukční číslo R, které značí, kolik lidí se nakazí od jednoho covid-pozitivního, zvýšilo k hodnotě 1,59. Podle úřadů proto hrozí riziko plošného exponenciálního šíření nemoci. Přesto je ale vláda v klidu, a to navzdory skutečnosti, že hygienické stanice již naprosto nezvládají trasování a na tuto skutečnost upozorňovali i někteří opoziční poslanci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by se ale právě hygienici měli dočkat pomoci, a to již v řádu dní. „Aktuálně probíhá školení dalších kolegů, máme připraveno asi 250 lidí,“ upřesnil. Opozice nakonec mimořádný bod na program jednání neprosadila – stejně jako se stále nepodařilo prosadit opětovnou aktivaci Ústředního krizového štábu tak, aby bylo možné zavést jasná pravidla a připravit konkrétní scénáře pro různé situace, které s postupující epidemií mohou nastat. To ale odmítá i sám premiér, který dokonce všechny vyzval, aby koronavirem ostatní přestali strašit. Opoziční strany ale již avizovaly, že právě kvůli zhoršující se epidemiologické situaci budou usilovat o svolání mimořádné schůze.

Stále více omezení

Ačkoliv tedy podle vlády je v Česku situace stále udržitelná, stavu narůstajících počtů pacientů s nemocí covid-19 si všímá stále více zemí. Jako rizikovou tak již celou Českou republiku označilo i Slovensko a omezilo proto možnosti překračování hranic. Restriktivní pravidla zavedlo i Nizozemsko, které za rizikovou považuje Prahu (právě zde za minulý týden dosáhl počet nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel k hodnotě 154, což je nejvíce z celé republiky).  Všichni, kdo do Nizozemska cestují z Prahy, povinně musí do karantény (a to bez ohledu na výsledky PCR testu). Striktní zákaz vstupu na své území pak pro Čechy od pátku zavádí Kypr, nařízení platí i pro ty, kdo Českem v posledních 14 dnech jen projížděli.