O víkendu si můžete prohlédnout jinak nepřístupná zákoutí prostějovských památek

PROSTĚJOV – V rámci Dnů evropského dědictví se o tomto víkendu otevřou brány prostějovských památek. Národní dům a kostel Povýšení sv. Kříže jsou místa, která budou otevřena k prohlídkám veřejnosti.

“Je skvělé, že můžeme návštěvníkům touto cestou opět zpřístupnit různá zajímavá místa v Prostějově, na která se obvykle lidé nedostanou. Je to podruhé, co je v takovém rozsahu otvíráme veřejnosti,” uvedla náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

V sobotu 19. září ve 14 a v 15 hodin si můžete prohlédnout tajemná zákoutí kostela Povýšení svatého Kříže. Ve dvou prohlídkách se v doprovodu studentek Střední odborné školy podnikání a obchodu dostanete do více či méně tajemných míst této gotické památky.

V chrámové lodi bude v tento den od 10 do 16 hodin volně přístupná výstava starých ornátů, které byly od 50. let skryty očím veřejnosti. Ve 13.00 hodin proběhne komentovaná prohlídka s odborným výkladem prostějovského faráře Aleše Vrzaly.

V neděli 20. září ve 13 hodin se koná komentovaná prohlídka divadelní části Národního domu v Prostějově. Tato národní kulturní památka, skutečně monumentální stavba Jana Kotěry, patří ke skvostům české a moravské moderní architektury 20. století. Národní dům je proměnlivou, jedinečnou a nezastupitelnou scénou každodenního prostějovského kulturního i společenského dění.

V současné době v Národním domě, v jeho divadelní a spolkové části, organizuje svou činnost Městské divadlo v Prostějově. Restaurační část provozuje Národní dům. Komentovaná prohlídka divadelní části bude doplněná pohledem i do zákulisí. Nevšedním zážitkem jsou prohlídky všech secesních salonků, které si do dneška zachovaly svoji původní podobu. Zahájení komentované prohlídky je ve 13 hodin u hlavního vchodu do divadla na Vojáčkově náměstí. Prohlídka trvá 60 minut, pohyb v budově není bezbariérový, s výjimkou možnosti použít schodišťovou plošinu pro přístup do přízemí divadelního sálu.