Kelviny, lumeny, watty a další údaje na moderních žárovkách. Jakou žárovku potřebují vaše oči?

Ilustrační foto

Dny se zkracují a my musíme více svítit. Otázka je čím. Dříve jsme vystačili s tím, kolik watů má mít žárovka, kterou potřebujeme koupit. Věděli jsme, kolik světla nám dá stovka a kolik šedesátka. Ale dnes? Na krabičce LED žárovky sice nějaké waty najdeme, jejich nízká hodnota nám však většinou říká hlavně to, že ušetříme, nikoli jak moc bude žárovka svítit. Pak následují další, pro mnohé absolutně nic neříkající, zkratky typu K, lm a Ra. Takže když se prodavač zeptá, co vlastně chceme, zoufale odpovíme: „Vidět.”

Waty

Waty (W) jsou údaj, s nímž máme žárovky odpradávna spojené. Dnes však na krabičce (kterou vřele doporučuji prostudovat, než si žárovku koupíte) najdete často údaje o watech hned dva. Většinou ve formě tohoto zápisu: 15 W = 85 W. První (nižší) hodnota udává příkon žárovky, druhá (vyšší)  říká, jakou žárovku nahradí svou intenzitou světa. V našem případě se jedná o LED žárovku, jejíž příkon je 15 W, ale intenzitou světla nahradí  85W klasickou žárovku. Tudíž uspoříme více než 80 % energie.

Kelviny

Kelviny (K) udávají zabarvení světla. Čím nižší hodnota, tím je světlo teplejší a tmavší, naopak čím vyšší hodnota, tím je světlo chladnější. Například 2 000 K bude teplý žlutý odstín, zatímco 8 000 K bude chladný odstín mírně domodra.

Lumeny

Lumeny (lm) vyjadřují světelný tok. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o celkové množství světla, které žárovka vyzařuje. U svíčky je to cca 14 lm, u 60W klasické žárovky 800 lm a u 100W klasické žárovky se jedná o 1 500 lm.

Index podání barev

Co hledat pod tímto záhadným názvem, jež nese označení Ra? Tento index může nabývat hodnot 0 až 100. Pokud je Ra 100, jsme při daném světle schopni plně rozlišit všechny barvy. Čím nižší hodnota Ra, tím hůř budeme schopni při daném osvětlení rozlišovat barvy, např. šedá nám splyne s modrou. Nejlepší hodnotu, Ra = 100, má klasická vláknová žárovka a halogenová žárovka. S LED žárovkami je to trochu horší, jejich Ra je v rozmezí 80 až 90.

Označení závitu

Tento údaj má ryze praktický charakter pro instalaci žárovky. Můžete si najít úžasně svítící žárovku, ale pokud bude mít závit, který se nebude hodit do vaší lampy či lustru, tak vám žárovka bude k ničemu.  Mezi nejčastěji používané typy závitů patří E27 a E14. Závit E27 je větší a hodí se zejména do lustrů a jiných stropních svítidel, zatímco E14 je menší a hodí se do lampiček.

Jaké světlo je dobré pro oči?

V podstatě takové, u kterého dobře vidíme a nemáme pocit unavených očí. Podle toho budeme tedy volit příkon žárovky a intenzitu světla, tedy údaje ve watech. Ohledně teploty zabarvení světla platí, že útulně a teple působí světlo o hodnotě 2 700–3000 K. Takže toto je vhodné např. do obývacího pokoje, kde toužíme po odpočínku. Studené světlo,  např. 5 000 K, se může hodit do koupelny, na WC či do kuchyně, kde navozuje pocit čistoty a modernosti. Toto chladné zabarvení světla také podporuje aktivitu, proto je vhodné do zmíněné kuchyně (abychom u vaření neusnuli) nebo do pracovny. Dále je rovněž důležité, aby nám světlo nezkreslovalo barvy. Ve vnitřních prostorách, které lidé dlouhodobě obývají, nesmí být dle normy index podání barev, tedy Ra, nižší než 80.