Jak probíhá vlastní očkování proti Covidu. Kdo je připraven, není zaskočen

Foto: Rýdlová J.

Očkuje se o víkendech i o svátcích, dokonce i na Velký pátek. Postupně přibývá lidí, kteří absolvovali alespoň první část očkování proti nemoci Covid-19, většina zájemců má však očkování stále před sebou. Takže je to pro ně krok do neznáma s mnoha otazníky. Jak se zaregistrovat a jak probíhá samotná očkovací procedura? Co si vzít s sebou, jaké otázky očekávat, do které ruky se nechat naočkovat? A jak je to s potvrzením o očkování?

Kolik lidí je dosud naočkovaných a čím

K 4. dubnu bylo v ČR celkem vykázáno přes 1 800 000 očkování, z toho téměř 580 000 osob obdrželo obě dávky, takže jejich očkování je ukončeno. V pracovní dny se ve všech centrech někdy souhrnně naočkuje až 50 000 lidí. Nejčastěji používanou vakcínou je Comirnaty (77 %), za ní následují VAXZEVRIA (13 %) a COVID-19 Vaccine  Moderna (10 %).

Jak se přihlásit k očkování

Informace o tom, kdo se může aktuálně nechat naočkovat, jsou přístupné na stránkách MZČR. Podrobný postup, jak se přihlásit k očkování, naleznete na COVID PORTÁLu, který vás provede rezervačním systémem. Procedura sestává ze dvou kroků – registrace a následné rezervace. Budete potřebovat kartičku zdravotní pojišťovny a mobil. Máte možnost si vybrat místo a čas očkování. Postupně vám přijdou potvrzovací SMS s kódem a potřebnými údaji. Zároveň budete mailem upozorněni na blížící se termín očkování. V případě problémů se obraťte na státní linku 1221, která je v provozu v pracovní dny od 8 do 16 hod.

Kolik času očkování zabere

K očkování byste se měli dostavit cca 15 minut předem a po očkování musíte 30 min počkat ve vyhrazených prostorách. Jedná se o bezpečnostní opatření z důvodu tzv. anafylaktického šoku, tedy alergické reakce na podanou látku. Nejedná se sice o častý problém, může však být život ohrožující, proto se neobejde bez odborného lékařského zásahu.

Co vás čeká v očkovacím centru

Při příchodu se prokážete průkazem totožnosti a zdravotní kartičkou pojištěnce. U první návštěvy dostanete očkovací kartičku se svým jménem, názvem vakcíny, číslem šarže a dále datem první a druhé dávky (záleží na aktuální očkovací politice). Vyplníte formulář, v kterém budete odpovídat např. na tyto otázky: jak se cítíte, jestli jste na něco alergický (léky, vakcíny atd.), zda-li berete léky na ředění krve, jestli trpíte imunitním onemocněním či zda-li jste prodělal onemocnění Covid-19. Raději si tedy připravte seznam léků, které berete (což byste ostatně měli mít po ruce vždy). Při druhém očkování vyplníte opět stejný formulář s tím, že budete tázáni na to, jak jste snesli první dávku vakcíny.

Potvrzení o očkování

Po aplikaci druhé dávky vám bude vytištěn Certifikát o provedené vakcinaci velikosti A4 se znakem ČR. Bude obsahovat vaše identifikační údaje a podrobnou specifikaci vakcíny. Certifikát vám bude rovněž zaslán mailem. Přístupové heslo vám bude zasláno odděleně na mobil v SMS zprávě.

Kam očkovat

Očkování se podává převážně do horní části paže. Většinou se vás zdravotník zeptá, jestli jste pravák nebo levák. To proto, aby v případě bolestí po očkování, nebyla postižena vaše dominantní ruka. Takže pravák dostane zpravidla vakcínu do levé ruky, aby měl pravou stále funkční. Pokud máte jednu horní končetinu postiženou nějakým onemocněním (např. ochrnutou), pak pravděpodobně dostanete vakcínu do končetiny druhé, která není takto oslabená.

Vedlejší účinky

Na můj dotaz (fungovala jsem jako doprovod svých rodičů) mi bylo zdravotníky potvrzeno, že mezi častější vedlejší reakce kromě zvýšené únavy patří např. zvýšené teploty nebo i horečky, a to nejen u seniorů, ale i u mladých lidí. Vedlejší účinky se mohou objevit např. až po druhé dávce, i když první byla snášena dobře. Je tedy dobré mít po ruce lék na snížení horečky. U řady lidí, a to i s četnými zdravotními problémy, k vedlejším účinkům nedošlo. Je však dobré respektovat obecná pravidla pro očkování, viz náš dřívější článek.