Maminky i učitelé jsou v patové situaci. Pomůže petice?

Smutné oči a málo kyslíku. Co víc dodat?! (ilustr.)

OLOMOUCKÝ KRAJ – S podmínkami návratu dětí do škol nesouhlasí velká část populace. Mezi maminkami se vedou nekonečné diskuse, jak z této prekérní situace ven. V Prostějově se chystá petice, známá advokátka dokonce podává ústavní stížnost.

Někteří dávají svůj nesouhlas najevo hlasitě, jiní se na jiné možné způsoby dotazují soukromě, další mlčí a čekají, jak se situace vyvine. Přestože školy deklarují, že se matky mohou svobodně rozhodnout, zda své dítě do školy dají nebo si ho nechají doma a hodiny jim bez problémů omluví, rodiče mají pochopitelné obavy. „Tohle vám nikdo nezaručí. Dítě má povinnou školní docházku a co když nás někdo nahlásí na OSPOD a mě, jako matku, obviní ze zanedbání rodičovské péče. Bojím se, proto raději dítě do školy pošlu,“ říká třicetiletá Renáta, která si nepřeje zveřejnit své celé jméno.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Za velmi nešťastné řešení považují kombinaci roušek a testování tisíce maminek. „Proč se dětí musí „dusit“ hodiny v rouškách, když se budou dvakrát týdně testovat? Vždyť je to postavené na hlavu! Zamyslel se někdo nad tím, že tahle opatření se navzájem tlučou? “ ptá se Zuzana J. z Olomouce.

Jasno mnohdy nemají na školských odborech. Samotní ředitelé škol jsou v patové situaci. Musí poslouchat nařízení shora, zároveň se snaží vyjít matkám vstříc, ale hlavně, mají strach na děti sáhnout. Pedagogové budou testování dětí jen přihlížet. „V okamžiku, kdyby se něco přihodilo a dítěti třeba začala téct z nosu krev, mohou mě rodiče žalovat za ublížení na zdraví,“ obává se učitelka.

Kdo ponese odpovědnost?

Podle iniciativy Občanská neposlušnost je věc zapeklitá i v případě, že rodič dovolí dítěti testovat se samo. Pokud by došlo k poranění a dítě by mělo následky, rodič by nesl trestní odpovědnost za nedbalostní trestní čin ublížení na zdraví nezletilé osoby či svěřené osoby z důvodu zanedbání péče. Podle iniciativy škola nesmí navádět rodiče, aby překračovali zákon.

V Prostějově se v sobotu sejdou odpůrci roušek a testování, aby svůj nesouhlas vyjádřili podepsáním petice. Petici iniciuje prostějovský zastupitel Pavel Dopita. „Nesouhlasíme s invazivním pravidelným testováním ve školách výtěrem z nosu, ale akceptujeme přijatelné formy testování, například ze slin nebo lízátkovou metodou. Nesouhlasíme s tím, aby v době výuky děti musely mít nasazené roušky, nebo respirátory. To považujeme za nezdravé a v případě neinvazivního testování i zbytečné. Akceptujeme prostorové opatření a intenzivní větrání,“ cituje petice, která dále zmiňuje i nutnost otevřít venkovní i vnitřní sportoviště. Petici je možno podepsat v sobotu 10. dubna v prostějovském lesoparku Hloučela u bistra U Matesů.

Lhostejná k dětem není ani úspěšná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. „Na Ústavní soud České republiky byla stížnost, kterou navrhujeme zrušit jako protiústavní obě dvě opatření Ministerstva zdravotnictví o celodenním nošení roušek dětmi a o jejich plošném testování. Je nyní na rozhodnutí soudu, zda stížnost jako naléhavou přijme a bude o ní rozhodovat. Věřím, že ano. V mém obličeji můžete číst únavu, v srdci pak si uchovávám naději.“