Místo špejle v nose plivátko. Hejtman chce jiné testy pro děti!

Hejtman se zasadí o příjemnější řešení

OLOMOUCKÝ KRAJ – Olomoucký kraj bude požadovat dodání uživatelsky přívětivějších testů na covid-19, než jaké školy dostaly teď. Po návštěvě základní školy Stupkova v Olomouci to v pondělí 12. dubna uvedl hejtman Josef Suchánek i radní pro oblast školství Aleš Jakubec. Oba přímo ve škole zjišťovali, jak děti testování zvládají.

„Žáci první i páté třídy, které jsme navštívili, byli moc šikovní. Přesto bylo patrné, že obzvláště prvňáčci některé úkony související s postupem testování jen těžko zvládají. Je to z velké části způsobeno druhem testů, které obdržely školy v Olomouckém kraji a podle mých informací i v ostatních moravských krajích. Testy nejsou pro samotestování praktické. Proto budu co nejdříve apelovat na vládu, aby na Moravu dodala uživatelsky vhodnější testy,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Děti se během testování potýkaly především s uzávěrem lahvičky s takzvaným pufrem, který se jim nedařilo otevřít. Problém následně představovalo také kapátko, které při stisknutí plastového obalu vypadávalo. Pomoci museli rodiče nebo učitelky.

„Měli bychom usilovat o plivací testy. Dnes se jasně ukázalo, že testovací sady, které školy obdržely v minulém týdnu, nejsou nejvhodnější volbou,“ řekl radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.

V ostrém provozu se navíc ukázalo, že školy dostaly pouze polovinu stojánků, do nichž je potřeba umístit ampulku v průběhu testování. Na základní škole Stupkova to vyřešili po svém – papírový držák nahradili kostkami lega.

„Děti lego znají a barevné kostky jim snad celý proces testování aspoň trochu zpříjemní,“ vysvětlil ředitel školy Pavel Hofírek.

Co se stane s 245 700 kusů testů do nosu, které si školy vyzvedly na konci minulého týdne, se v tuto chvíli neví. Testy by měly stačit na čtrnáct dní výuky. Dá se ale předpokládat, že krajská iniciativa nebude vyslyšena dříve a dodané se testy se tak spotřebují.

Místo stojánku posloužilo LEGO