Nemocnicím chybí krev s negativním Rh faktorem

Náměstkyně primátor neváhá jít příkladem a pomoci.

OLOMOUCKÝ KRAJ – Nemocnice bojují s nedostatkem krve. Akutně vyzývají zejména dárce negativních faktorů. Přijďte darovat, zachráníte tím život!

Nedostatek krve je ve všech nemocnicích v kraji. Důvody jsou hned dva: obnovují se plánované operace a zároveň nastává letní sezóna, kdy dochází k více úrazům.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V prostějovské nemocnici mají největší poptávku po krevních skupinách A-, B-, AB- a 0-. Na výzvu zareagovala i náměstkyně primátora Milada Sokolová, která šla sama příkladem a k darování motivuje i ostatní. „Můžete-li, přátelé, darujte také!“

V olomoucké fakultce jsou aktuálně pouze na 25% úrovni zásoby negativních faktorů skupin A, AB a 0. Pouhých 25% kapacity k dispozici má ale i jedna z nejčastěji užívaných skupin A+, což je na pováženou.

Evropani mají nejčastěji krevní skupiny A a 0, jež v populaci tvoří celkem až 80%. Zbylých 20% se dělí mezi B a AB. Zdravotnická zařízení si sice s distribucí krve vypomáhají, přesto ale prosí, aby lidé darovat přišli.

„Významným faktorem, který nyní komplikuje dárcovství, je časový odstup odběru krve od vakcinační dávky proti covidu-19,“ sdělil Radan Volnohradský z AGEL Transfúzní služby.

Po očkování vakcinami Pfizer a Moderna lze darovat za 14 dnů, pokud nebyla reakce na očkování. Po očkování vakcinou AstraZeneca lze darovat za 4 týdny (tj. 28 dnů po první i po druhé dávce).