Falešný telefonní bankéř úřadoval. Z ženy vytáhl víc než čtvrt milionu

OLOMOUCKO – Falešní telefonní bankéři se vyskytují bohužel až příliš často. Samotné banky varují před jejich praktikami a upozorňují, že po svých klientech nikdy nevyžadují citlivé a důvěrné informace. Včera se jednomu takovému podvodníkovi podařilo oklamat ženu z Olomoucka a vytáhnout z ní pořádnou částku.

Včera večer se na policisty obrátila 50letá žena z Olomoucka s tím, že byla podvedena. Žena uvedla, že jí téhož dne dopoledne zavolal neznámý muž, který se vydával za pracovníka banky. Ženě uvedl, že si potřebuje ověřit její žádost o předschválenou půjčku. O žádnou půjčku však žena nežádala. Volající jí dále uvedl, že v této souvislosti bylo k jejímu účtu o den dříve večer zavedeno do systému nové telefonní číslo, které však majitelka účtu neznala. Falešný bankéř tak vzbudil pocit, že ženin účet zřejmě někdo napadl. Dále ji „pomohl“ dokončit předschválený úvěr, aby se k penězům dostala dříve než údajný podvodník. Vzápětí se jí na bankovním účtu objevila zažádaná částka 220 000 korun. V průběhu hovoru podvodník ženu přesvědčil, že bude pro ni výhodnější si zřídit elektronickou peněženku a do ní vložit všechny peníze ze svého účtu. Vysvětlil jí, že vložením úvěrové částky 220 000 korun se tato převede zpět do banky a bude mít zaplacený úvěr.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Dále ji instruoval, aby nejprve vybrala v bankomatu veškerou hotovost ze svého účtu a tu následně vložila do bitcoinového automatu. Mezitím ji na mobil zaslal QR kódy, pomocí kterých žena postupně 14 transakcemi vložila vybranou hotovost, tedy 270 000 korun do bitcoinmatu. „Žena policistům uvedla, že muž hovořil velice přesvědčivě, neustále s ní komunikoval a nenechával ji čas na přemýšlení. Až po provedení celé transakce si uvědomila, že naletěla podvodníkovi a věc ohlásila na Policii ČR,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman. Podvodník může v případě dopadení strávit za mřížemi jeden rok až pět let.