Zrekonstruovaná smuteční síň v Zábřeze uspěla v architektonické soutěži

ZÁBŘEH – Zrekonstruovaná smuteční síň na zábřežském hřbitově se dostala mezi finalisty v architektonické soutěži. Zábřeh získal čestné uznání a speciální cenu pro přístup investora k realizaci díla.

Devítičlenná nezávislá porota architektonické soutěže Olomouckého kraje Cena Rudolfa Eitelbergera letos vybírala z dvaadvaceti vytipovaných novostaveb a rekonstrukcí, z nichž po osobní prohlídce osm poslala do finále. Mezi finalisty se s projektem Rekonstrukce smuteční síně dostal i Zábřeh a získal tak čestné uznání a speciální cenu pro přístup investora k realizaci díla. „Stará obřadní síň na zábřežském hřbitově v uplynulém století zchátrala a poškodily ji různé nevhodné úpravy. Ateliér Ječmen obnovil vše, co na ní bylo hodnotné, a znovu tak objevil její architektonické kvality. Přístavby z obou stran umocňují její symetrii. Prostor pro smuteční obřad získal ztracenou monumentalitu. Architekti ho vybavili novými lavicemi a svítidly a navrhli pro něj nový katafalk, působivě osvětlený shora přirozeným slunečním světlem,“ stálo v hodnocení poroty.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Cenu Rudolfa Eitelbergera pořádá Spolek Za krásnou Olomouc od roku 2008. Smyslem soutěže je upozornit na zdařilé stavby, které ovlivnily prostředí měst a venkova Olomouckého kraje v oblasti architektonické tvorby, urbanismu, památkové péče nebo práce s veřejností. Cena byla pojmenována podle olomouckého rodáka a zakladatele památkové péče v Rakousku-Uhersku, prvního profesora dějin umění na vídeňské univerzitě a zakladatele tamního Uměleckoprůmyslového muzea a Uměleckoprůmyslové školy.

Sdružení si v každém ročníku zakládá na pečlivě vybrané, kvalitně obsazené nezávislé porotě, která zahrnuje přední české architekty, historiky umění, úředníky a odborníky. Hlavní cenu letos získala stavba Rekonstrukce základní školy ve Vřesovicích.

Foto Facebook města Zábřeha