Olomoucké muzeum vystaví další muzejní skvost, dnes přijel do Olomouce

OLOMOUC – Za přísných bezpečnostních opatření dnes policisté přepravili do Olomouce soubor vzácných meteorických fragmentů. Od zítřka až do 14. listopadu je můžete vidět na vlastní oči v olomouckém Vlastivědném muzeu

Unikátní výstavu připravilo na listopad Vlastivědné muzeum Olomouc. Výstava představí jednu z největších záhad Slezského muzejnictví. Vystavené unikátní meteority byly nalezené na lokalitě blízko Opavy, našli je dělníci v  Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci roku 1925.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

První kusy nápadně těžkých kamenů našli v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců, přičemž stáří lokality s ohništi a pazourkovými nástroji je datováno do doby před 18 tisíci lety. Byli tak paleolitičtí lovci svědci pádu meteoritu? Nebo jeho fragmenty sesbírali až později a udělali si z nich ohniště, či je chtěli využít zcela jinak?

Až v roce 1964 byl proveden podrobný mikroskopický výzkum meteoritů a od té doby se staly předmětem zájmu mnoha badatelů. Jelikož neznáme jistě místo dopadu a jak se vlastně tyto fragmenty na místo svého nálezu dostaly, jedná se tak stále o nevyřešenou záhadu, která pravděpodobně nikdy nenalezne odpověď.

„Pro Vlastivědné muzeum v Olomouci je velkou ctí, že může vystavit další skvost z českých muzejních sbírek. Po Věstonické venuši a Keltské kamenné hlavě uvidí Olomouc i slavné Meteority, které přistály na naší zemi před více než 18 tisíci lety. Přijďte se podívat, bude to stát za to!“ zve na výstavu ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Soubor vzácných meteorických fragmentů, jejíž celková váha je téměř 8 kilogramů, přepravili dnes za přísných bezpečnostních opatření do Vlastivědného muzea v Olomouci olomoučtí policisté. Můžete si je prohlédnout od 5. do 14. listopadu ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.