AKTUALIZOVÁNO: Podvodník se snaží v Přerově prodat byty ve Strojaři. Háček je v tom, že mu objekt nepatří

PŘEROV – 7.7.2021 Nabízí k prodeji to, co mu nepatří. Neznámý „obchodník“ se snaží rozprodat Přerovu doslova pod rukama opuštěný hotelový dům Strojař, který je v majetku města. K tomu účelu si vytvořil i důvěryhodně vypadající webové stránky, na nichž nabízí 104 bytů, které se nacházejí v devíti nadzemních podlažích. Zástupci města budou kontaktovat Policii ČR – chtějí vědět, kdo se snaží takto svévolně prodávat dům, v němž mu nepatří ani centimetr čtvereční.  V říjnu policie případ odložila.

„Nové byty v atraktivní lokalitě v centru města Přerova nabídnou bydlení s vlastním parkováním v uzavřeném areálu s komunitní zahradou.  V resortu Strojař vzniknou nové komerční prostory pro fitness a wellness centrum, prostory pro obchody a služby, prostory kanceláří, prostor pro ordinaci, stravování a kavárnu,“ píše se na stránkách „resortu Strojař“. Ten, kdo nabídku vyslyšel, si mohl zajistit členství v družstvu s právem užívání bytu. Poptávkový formulář i rezervační smlouva je součástí webu – stačí rozkliknout, vyplnit, zaplatit základní členský vklad ve výši 10 tisíc korun a pak uhradit podle velikosti bytu 415 tisíc korun až 1 milion 329 tisíc. „Stránky nabízejí i vizualizace s přesnými rozměry bytů, a to od garsonek až po 3 + 1. Zájemci si podle této nabídky mohou vybrat konkrétní byt, ten si zamluvit a rozhodnout se, jestli rekonstrukci zvládnou svépomocí, nebo si ji od firmy objednají na klíč,“ říká radní Michal Zácha.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Projekt dokonce počítá s asistovaným bydlením pro nemohoucí a osoby se zdravotním postižením nebo omezením, kteří se podle „prodejce“ mohou těšit na nepřetržité připojení k internímu pohotovostnímu centru. Cílí i na staré lidi, kterým zaručuje klid v uzavřené zahradě v centru města. Háček je v tom, že hotel patří Přerovu a aktuálně se ani o žádném prodeji nejedná. Kdo byty nabízí, není přerovským radním známo, nicméně pod nabídkou je uvedena firma LEDCOLOR M & E, která je na webu lehce dohledatelná – sídlí v Kosmákově ulici v Přerově a podle informací z internetu se zabývá výrobou velkoplošných obrazovek pro reklamní účely a poskytuje kompletní elektro služby. „Nevíme, jestli už byty prodávají, nebo jaký je jejich cíl, nicméně nikdo nemůže touto formou nabízet nemovitost, která už šestým rokem patří Přerovu. Sami jsme firmu nekontaktovali, šetření necháme na Policii ČR,“ konstatoval primátor Petr Měřínský.

V druhé polovině října jednatel přerovské firmy LEDCOLOR M & E Wieslaw Mision, která dle zjištění města Přerova byty nabízela, předložil naší redakci vyjádření policie o provedeném šetření případu. „Ve shora nadepsané věci bylo zdejším policejním orgánem PČR Oddělení hospodářské kriminality Přerov, postupem dle § 158/1 tr.ř., za využití zákona číslo 273/2008 Sb., o policii ČR, vedeno šetření, v rámci kterého byly obstarány veškeré důkazní prostředky, toliko potřebné pro konečné rozhodnutí policejního v dané věci, kterým je tvrzení o tom, že provedeným šetřením nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu, čímž bylo šetření k datu 3.9.2021 ukončeno a spisový materiál byl bez dalšího založen na zdejší součásti PČR,“ uvedl Adam Chytil, vrchní inspektor Oddělení hospodářské kriminality Policie České republiky v Přerově.

Panelový dům Strojař byl postaven v roce 1968 jako svobodárna pro zaměstnance Přerovských strojíren. V roce 2000 ho získala do majetku armáda, která zde ubytovávala své vojáky z nedaleké vrtulníkové základny. Od ní koupilo Strojař za 42 a půl milionu korun město Přerov. „Zastupitelé se v roce 2015 obávali, že by v objektu mohla vzniknout ubytovna, která by do Přerova přilákala stovky sociálně slabých a potenciálně problémových lidí. Proto hlasovali pro koupi,“ vzpomněl vedoucí odboru majetku města Miloslav Dohnal. V průběhu let zástupci Přerova přicházeli s nápady, jaká forma bydlení by mohla v nevyužívaném objektu vzniknout, ale žádný plán prozatím z důvodu finanční náročnosti neprošel. S posledním záměrem se přihlásilo Stavební bytové družstvo Impuls, které letos v dubnu projevilo o Strojař zájem – pro zastupitele byl ale investor málo důvěryhodný a ruku pro prodej proto nezvedli.