Další ženy naletěly na sociální síti podvodníkům, stálo je to spoustu peněz

OLOMOUC – Olomoučtí policisté včera řešili dvě oznámení, kdy se na mě obrátily ženy s tím, že se staly obětí internetového podvodu. S podvodníky navázaly kontakt na sociální síti a dohromady jim poslaly skoro milion korun.

Včera před 17. hodinou se na olomoucké policisty obrátila 49letá žena s oznámením, že se stala obětí internetového podvodu. Začátkem letošního roku ji na sociální síti požádal o přátelství neznámý muž. Žena jeho žádost akceptovala a začali si spolu dopisovat. V kontaktu byli nejen prostřednictvím chatu na sociální síti, ale později i přes videohovory a emailovou korespondenci. Neznámý ženě sdělil, že je americký lékař na misi v Sýrii. Po nějaké době se jí nabídl, že za ní může přijet, což s potěšením přivítala. Žena musela napsat zvací dopis adresovaný jeho vedoucímu. Záhy se dočkala schvalovací odpovědi s tím, že musí za údajného lékaře zaplatit pojištění a certifikát. „V polovině března tedy poukázala první dvě platby v celkové výši přes 7 800 euro. Až do října postupně odeslala ze svého účtu pod různými záminkami dalších 15 transakcí ve výši několika statisíců korun,“ uvedla policejní mluvčí jí Petra Vaňharová. Způsobenou škodu si důvěřivá žena předběžně vyčíslila na částku přes 800 000 korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

O pár minut později již na jiném olomouckém obvodním oddělení oznámila 39letá žena obdobný případ. Tentokrát si policisté vyslechli příběh údajného amerického pilota. Ten oslovil ženu prostřednictvím sociální sítě v září letošního roku. Představil se jako pilot, kterého opustila manželka, a on zůstal sám se synem. Zhruba v polovině října ženu kontaktoval syn domnělého pilota, který se v průběhu konverzace zmínil o tom, že se mu rozbil počítač, na kterém plní školní povinnosti, a že si bude muset pořídit nový. Po pár dnech si přečetla zprávu, ve které jí muž žádal o půjčku 50 000 korun na nový počítač pro syna. Důvěřivá žena transakci ještě téhož dne odeslala. Poté jí dopisovatel sdělil, že mu v polovině prosince končí smlouva u letecké společnosti, a že by chtěl přijet do České republiky. Ženě slíbil, že koupí dům, ve kterém spolu budou žít. Dále ji poprosil, zda by na její adresu mohl přeposlat zásilku s finanční hotovostí, která je uložena v Jemenu. S tím žena souhlasila a na určenou emailovou adresu zaslala údaje ke své osobě, včetně naskenované občanky. Pro dokončení už jen zbývalo, aby žena zaslala platbu ve výši přes 4 000 euro. Ta měla sloužit jako podnět k odeslání balíku. To už však odmítla s podezřením, že naletěla podvodníkovi a dotyčnému napsala, ať si situaci vyřeší sám.

Oba případy teď policisté prověřují pro podezření ze spáchání podvodu. Upozorňují také na některé společné znaky, které tyto případy mají a doporučuji, abyste v žádném případě neposílali peníze neznámým lidem, které jste poznali na sociálních sítích. Přečtěte si upozornění policie pod článkem.